Wycieczka do Gruzji. Długi weekend w Gruzji

  Tbilisi, Mccheta, Gori, Uplisciche. Wycieczka sześciodniowa

  Gruzja jest krajem starej i wysokiej kultury. Niegdyś, tworzeniu jej kultury sprzyjał fakt położenia na obszarze, na którym zazębiała się cywilizacja europejska i azjatycka. Tutaj, po uprawnych polach i zboczach gór, z ogniem i mieczem przeciągali Arabowie, Mongołowie, Persowie i Osmanowie. Jednak pomimo ciągłych najazdów wrogów, naród gruziński zachował pieczołowicie, w ciągu całych stuleci, swoją własną kulturę. Przez tysiąclecia kształtowały się najlepsze cechy narodowe, jak patriotyzm, pracowitość, gościnność, poczucie rycerskiego męstwa połączonego z liryzmem i romantyzmem odpowiadającym poetyckiej przyrodzie Gruzji.

  Już w średniowieczu istniały w Gruzji akademię w Gelati i w Ikalto, a jeszcze wcześniej szkoła filozoficzna w Fazis. Arcydzieła gruzińskiej architektury – świątynie, klasztory, twierdze, budowle jaskiniowe, takie jak Sion, Dżwari, Sweti Cchoweli i inne, weszły do skarbnicy światowego budownictwa.

  Wielorakie oblicze Gruzji jest wynikiem nie tylko jej historycznych losów, ale także przyrodniczego zróżnicowania. Od najdawniejszych czasów w oparciu o cechy geograficzno-fizyczne, etniczne i polityczne ukształtowały się określone, historyczne prowincje. Sercem państwa gruzińskiego zawsze była Kartlia.

  Obszar tego kraju leży od dawna na styku kilku historycznych prowincji Gruzji. Właśnie dlatego Tbilisi zajmowało zawsze ważną i kluczową pozycje w kraju. Po raz pierwszy wzmianki o Tbilisi pojawiają się w kronikach w IV stuleciu. Stanowiąca oś Kartlii rzeka Kura (Mtkwari), nad którą jest położone Tbilisi przecina ten kraj z północnego zachodu na południowy wschód. W dolnym biegu rzeki postępując z zachodu na wschód okolica stopniowo obniża się od 750 m n.p.m. do 450 m n.p.m. w Mccheta. Najbliższe góry otaczajże równinę wznoszą się do 2000 m n.p.m.

  Zapraszamy Państwa na dłuższy weekend do Kartlii w Gruzji, czyli starożytnej Iberii, wspominanej w greckich i rzymskich źródłach historycznych – krainy niezwykle malowniczej i pociągającej.

  W programie:

  I dzień

  Spotkanie na lotnisku w Warszawie o godz. 20.30. Wylot samolotu o godz. 22.30. Kolacja w samolocie. Przylot do Tbilisi o godz. 3.50 (czasu gruzińskiego). Transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu *** w centralnej części Tbilisi. Wypoczynek.

  II dzień

  Śniadanie o godz. 9.30 – 10.30. Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie Tbilisi z przewodnikiem – miasta wielu kultur, religii i narodów, słynącego z niepowtarzalnej atmosfery pięknych uliczek i tajemniczych zaułków. Spotkamy tu obok siebie cerkwie gruzińskie, świątynie ormiańskie, kościoły katolickie, synagogi i meczety.

  Wycieczka objazdowa po Tbilisi. W trakcie wycieczki zwiedzimy najstarsze świątynie miasta: m.in. cerkiew Metechi z XIII w., tuż obok cerkwi, która malowniczo wznosi się na skalistym urwisku nad wodami Kury, usytuowany jest pomnik założyciela miasta - króla Wachtanga Gorgasali. W trakcie wycieczki pieszej ul. Szarden, zobaczymy m.in. sobory Sioni i Anczischati (VI – VII w.). W półmroku świątyni ujrzymy niezwykły krzyż św. Nino, ramiona którego opadają ku ziemi. Wg legendy został on przez świętą zrobiony z gałęzi winogron. Z postacią św. Nino wiążę się wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemiach Starożytnej Gruzji w roku 324. Św. Nino jest uznawana w Gruzji za równą dwunastu apostołom. Jest patronką Gruzji, świętą Kościołów: prawosławnego, katolickiego (Christiana), ormiańskiego.

  Wjazd na wzgórza miasta. Zwiedzimy: Twierdzę Narikala, z której otwiera się przepiękna panorama Tbilisi a także wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji. Kolejne kroki kierujemy ku Cminda Sameba – soboru pw. św. Trójcy - głównego katedralnego soboru Gruzińskiej Prawosławnej Cerkwi, zbudowanego ku czci 1500-lecia autokefalii Gruzińskiej Cerkwi i 2000-lecia chrześcijaństwa. Obiadokolacja. Wypoczynek. Nocleg.

  III dzień

  Śniadanie o godz. 9.00 – 10.00. Wyjazd do Mccheta – starożytnej stolicy Gruzji, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie miasto wyciągnęło się wąskim pasmem wzdłuż brzegów Kury i Aragwi i prawie ze wszystkich stron jest otoczone górami. Dawniej należały do niego rozrzucone po okolicznych zboczach i wąwozach umocnienia i osiedla, które tworzyły razem z miastem stołeczne centrum dość dużego państwa. Okres rozkwitu Mccheta rozpoczął się w ostatnich stuleciach poprzedzających naszą erę, a zakończył się na jej początku. Na początku IV w. po przeniesieniu stolicy państwa do Tbilisi, Mccheta ciągle pozostawała ośrodkiem regionalnym i wzniesiono tu jeszcze kilka cerkwi i soborów. Dzisiejsza Mccheta jest miastem-muzeum, gdzie zachowały się niezwykle cenne zabytki archeologiczne i architektoniczne.

  Tuż za Tbilisi wjeżdżamy na Gruzińską Drogę Wojenną. Szlak biegnący dzisiejszą asfaltówką był znany już od czasów starożytności. Od zarania dziejów rozmaite ludy i najeźdźcy przechodzili tędy przez Kaukaz. W czasach gruzińskiej monarchii wzdłuż Drogi Wojennej wzniesiono wiele fortyfikacji i wież strażniczych, część których dotrwała do dziś. Współczesna nazwa pochodzi z początku XIX w., kiedy Rosjanie zmodernizowali szlak, który odtąd służył im do szybkiego przerzucania wojsk podczas wojen z Turcją. Dziś pod nazwą - Gruzińska Droga Wojenna - kryje się niezwykle malownicza trasa biegnącą w poprzek Wielkiego Kaukazu. Obfituje ona w przepiękne widoki i zabytki gruzińskiej kultury.

  Zbliżając się ku Mccheta zobaczymy stożkowe wzgórze, na szczycie którego stoi klasztor opiewany niegdyś przez Lermontowa w poemacie "Mcyri" - Dżwari (VI – VII w.), ujrzymy słynną Górę Bagineti.

  Z kolei w widłach rzek Kury (Mtkwari) i Aragwi ujrzymy okazałą katedrę Sweti Cchoweli z XI w. z grobami władców Gruzji. Katedrę wzniesiono na miejscu zbudowanego w IV w. najstarszego kościoła Gruzji. Według legendy Żyd z Mcchety wyruszył do Jerozolimy, by bronić Chrystusa przed sądem Piłata, lecz zdążył dopiero w chwili Ukrzyżowania. Od rzymskiego żołnierza odkupił szatę Chrystusa i zabrał ją ze sobą do Gruzji. W Mcchecie oddał szatę swojej siostrze Sydonii, która otuliwszy się nią zmarła i została w niej pochowana. Na jej grobie wyrósł wielki cedr. Święta Nino poleciła, aby ściąć cedr i na jego miejscu zbudować kościół, lecz cedr nie dał się ściąć. Dopiero gdy święta Nino modlitwą przywołała anioła, drzewo uniosło się i budowa została ukończona. Z pnia cedru powstała kolumna, dająca życiodajny sok. Sweti Cchoweli – to święte miejsce dla chrześcijan. Katedra zachwyca także bogactwem fresków.

  W Mccheta odwiedzimy też klasztor Samtawrski, w którym zostali pochowani król Iberii Miriam i jego żona Nana, którzy jako pierwsi w Gruzji przyjęli chrześcijaństwo. Obiadokolacja. Powrót do Tbilisi. Nocleg.

  IV dzień

  Śniadanie o godz. 9.00-10.00. Wyjazd do Gori oraz Uplisciche, położonych w Kartlii Środkowej. Stare centrum Gori leży u zbiegu rzek Kury i Liachwi. Na skalistym brzegu, samotnie wznosi się nad rzeką wybudowana w starożytności twierdza, groźna straż kartlijskich granic. Resztki niedostępnych bastionów przetrwały do naszych dni. Od tej właśnie twierdzy rozrastało się miasto. W epoce feudalizmu Gori było ostoją królów gruzińskich i jednym z większych miast kraju. W Gori zaczyna się szosa prowadząca do malowniczego Wąwozu Ateńskiego. Koło wsi Ateni zachował się jeden z najbardziej interesujących zabytków gruzińskiej architektury VII w. świątynia Sioni. Sioni jest znana ze swoich fresków. Pochodzą one z początków X w. W Gori urodził się W. Stalin.

  Drugą miejscową osobliwością jest wyryte w skalistych piaskowych urwiskach, jaskiniowe miasto Uplisciche. Wśród licznych głębokich pieczar, można zobaczyć ogromne sale, rytualne nisze i długie, kręte ulice-korytarze. Pieczary Uplisciche są wspominane w kronikach datujących się z I w. p.n.e. To jaskiniowe miasto-twierdza istniało do XIII w. i zostało zniszczone przez hordy mongolskie. Z przeciwległego, prawego brzegu Kury to zadziwiające dzieło rąk ludzkich przypomina gigantyczny plaster bajkowego ula. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi. Obiadokolacja. Nocleg.

  V dzień

  Śniadanie o godz. 9.00-10.00. Dalsze zwiedzanie Tbilisi. W programie: Muzeum Etnograficzne (skansen na otwartym powietrzu), teren którego jest podzielony na 10 stref, pokazujący życie mieszkańców Gruzji od czasów starożytnych do początków XX w. Zobaczymy tu m.in. wieży strażnicze, które sprowadzono z regionów północnej Gruzji - Chewsuretii, Tuszetii i Swanetii, natomiast przykładami budynków mieszkalnych są antyczne domy ze wschodniej Gruzji zwane "baniani sachli" i "darbazi". Ponadto zobaczyć w muzeum można kachijską winiarnię oraz wiatraki z regionu Kartlii.

  Tbilisi upiększają rozległe parki z fontannami, a kolejka linowa prowadzi na górę Mtacminda, która jest zwieńczona ażurową konstrukcją wieży telewizyjnej. Na Mtacminda znajduje się także cmentarz, na którym ostatni spoczynek znalazły wybitne postacie z historii Gruzji. Pierwszy pochówek na świętej górze miał miejsce w połowie XX w., gdy złożono tu szczątki Aleksandra Gribojedowa wraz z żoną Nino Czwaczawadze. W setną rocznicę (1929) tragicznej śmierci pisarza w Persji w 1829 r. nastąpiło oficjalne otwarcie nekropolii. Panteon Pisarzy i Osób Publicznych w Mtacminda zwiedzimy z przewodnikiem. Po południu spacer słynnymi alejami Agmanaszenebeli(Plechanowa) oraz Rustaweli. Przejazd metrem tbiliskim. Pożegnalna kolacja w restauracji o godz. 21.00. Wyjazd na lotnisko w nocy.

  VI dzień

  Śniadanie w samolocie. Powrót do kraju. Wracamy do kraju pełni niezapomnianych wrażeń.

  * Istnieje możliwość zamówienia noclegu w ostatnim dniu pobytu w Tbilisi. Wyjazd na lotnisko jest o godz. 01.30;

  * Nie pobieramy opłaty dodatkowej za pokój jednoosobowy od osób podróżujących samotnie, jeżeli nie ma możliwości dokwaterowania do pokoju 2-os. Opłatę w takiej sytuacji ponosi biuro;

  * Program imprezy jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względu np. na pogodę.

  Czas trwania wycieczki 6-dniowa
  Ask about this product

  Filtrowanie

  Nasza oferta