Wyprawa do Gruzji. Raj dla smakoszy!

  Tbilisi, Cinandali, Kwareli, Telawi, Mccheta - pobyt w hotelu Tbilisi oraz w wioskach Kachetii. Wycieczka siedmiodniowa.

  Raj dla smakoszy!

  Kotlina Kachetyjska jest ograniczona od północy przez krótkie odnogi Wielkiego Kaukazu, który wznosi się stromym murem, wznosząc swój grzbiet ponad 3000 m. n.p.m. Zbocza gór porastają lasy grabowe i grabowo-dębowe, przechodzące ku górze w lasy bukowe, a te z kolei są zastąpione przez wysokogórskie łąki subalpejskie i alpejskie, które kończą się stromymi, nagimi skałami i kamienistymi usypiskami głównego grzbietu Wielkiego Kaukazu.

  Kotlina Kachetyjska, wyciągnięta wzdłuż Alazani na długości ponad 150 km wyróżnia się wyjątkowo łagodnym i zdrowym klimatem, podobnym do takiego, jaki panuje u południowych podnóży Alp włoskich. Kaukaz kachetyjski uderza swoją wspaniałością, jego zbocza schodzą stromo w dół ku Alazani, komponując przepiękny krajobraz.

  Na wznoszących się stopniami zboczach Gór Gomborskich lokują się wsie. W czasie ciężkich lat cudzoziemskich najazdów wróg przechodził z ogniem i mieczem przez Kachetię. Kiedy najeźdźcy odchodzili, Kachetyjczycy powracali do swoich zgliszcz. Wybierali nowe miejsca na swoje osady licząc się z tym, że w przyszłości trzeba będzie się w nich chronić. Stopniowo zagospodarowywano zbocza bocznych dolin, gdzie nieprzyjacielska konnica nie mogła podejść w zwartym szyku i gdzie łatwiej było bronić się przed wrogimi hordami. Pamięć o tych czasach przetrwała w postaci dwu-i trzypiętrowych wież strażniczych, które dotychczas stoją w kachetyjskich wsiach. Koło wież widać jeszcze także podmurówki starych bastionów.

  Wszystkie zbocza przedgórzy w pobliżu osiedli kachetyjskich są zajęte przez winnice, które przeplatają się z sadami i polami obsianymi pszenicą lub zajętymi przez jarzyny. Kachetia jest bogata nie tylko w winorośl. Uprawia się tu kazanłycką różę oraz tytoń.

  Po skalistych graniach w strefie alpejskiej wolno chodzą stada kaukaskich turów, które schodzą do wodopojów do licznych źródeł mineralnych.

  Lokalna kuchnia to prawdziwa sztuka. Tylko gruziński kucharz wie, ile starania i fantazji trzeba włożyć aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt z pospolitej zieleni. "I pęk ziół roślinnych, takich jak kolendra, estragon, bazylia, pełzająca cebula i mięty na stole wydaje się być prostą ikebaną w porównaniu z phalli (mieszanka posiekanych świeżych ziół, gotowanych w sosie orzechowym" – informacja: www.borjomi.com).

  Dania główne mają cudowne właściwości smakowe. Zaproszonym na kachetyjskie przyjęcie przede wszystkim zostanie zaproponowane do degustacji hashlama (gotowane mięso z dodatkami). Sery używane są w kuchni gruzińskiej jako przekąska (naturalne lub pieczone), jak również jako składnik różnych dań głównych. Ciekawe, że niemal każdy region może pochwalić się swoim rodzajem sera.

  Na całym Kaukazie dobrze znana jest sztuka przygotowania mięsa, jednak tylko Gruzini, którzy nie są krępowani zasadami islamu mogą pochwalić się swobodą wyboru receptury. Aromatyczna buglama (duszona baranina z dresingiem), apetyczny bastruma (smażony filet wołowy), khinkali - ulubione danie gruzińskich górali (mięso nie mielone ale siekane nożem dotąd aż stanie się galaretą), kuchmachi (gorące danie przyrządzone z wątroby, serca, płuc i jęzora, serwowane w oleju z dresingiem), tradycyjny chahohbili (kurczak duszony w sosie pomidorowym). Wszystkie te potrawy z wyłączeniem jagnięcych szaszłyków, wołowiny, indyka, wieprzowiny, jesiotrów, które są przygotowane na szpikulcach, przygotowywane są w brytwannach z gruzińskiej gliny.

  "Gości przesyła nam Bóg" – tak mówi się w każdym gruzińskim domu, gdy na jego progu pojawia się gość.

  Zapraszamy wszystkich smakoszy do posmakowania pysznej kuchni gruzińskiej!

  W programie:

  Degustacja regionalnej kuchni gruzińskiej oraz udział w przyrządzaniu potraw. Podczas wyprawy nie zabraknie także czasu na obejrzenie najciekawszych zabytków starożytnej, średniowiecznej i współczesnej Gruzji.

  Proponujemy wyprawę do podnóży Wielkiego Kaukazu 7 bądź 9-dniową.

  I dzień

  Spotkanie na lotnisku w Warszawie o godz. 20.30. Wylot samolotu o godz. 22.30. Kolacja w samolocie. Przylot do Tbilisi o godz. 3.50 (czasu gruzińskiego). Transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu *** w centralnej części Tbilisi. Wypoczynek.

  II dzień

  Śniadanie o godz. 9.30 – 10.30. Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie Tbilisi z przewodnikiem – miasta wielu kultur, religii i narodów, słynącego z niepowtarzalnej atmosfery pięknych uliczek i tajemniczych zaułków. Spotkamy tu obok siebie cerkwie gruzińskie, świątynie ormiańskie, kościoły katolickie, synagogi i meczety.

  Wycieczka objazdowa po Tbilisi. W trakcie wycieczki zwiedzimy najstarsze świątynie miasta: m.in. cerkiew Metechi z XIII w., tuż obok cerkwi, która malowniczo wznosi się na skalistym urwisku nad wodami Kury, usytuowany jest pomnik założyciela miasta - króla Wachtanga Gorgasali. W trakcie wycieczki pieszej ul. Szarden, zobaczymy m.in. sobory Sioni i Anczischati (VI – VII w.). Wjazd na wzgórza miasta. Zwiedzimy: Twierdzę Narikala, z której otwiera się przepiękna panorama Tbilisi, a także wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji. Kolejne kroki kierujemy ku Cminda Sameba – soboru pw. św. Trójcy - głównego katedralnego soboru Gruzińskiej Prawosławnej Cerkwi, zbudowanego ku czci 1500-lecia autokefalii Gruzińskiej Cerkwi i 2000-lecia chrześcijaństwa. Obiadokolacja. Pierwsze zapoznanie się z regionalną kuchnią gruzińską. Wypoczynek. Nocleg.

  III dzień

  Śniadanie o godz. 08.30 – 09.30. Wyjazd do Kachetii. Wyruszamy w drogę do Cinandali, w którym odwiedzimy Muzeum księcia Aleksandra Czawczawadze - wielkiego gruzińskiego myśliciela XIX w., wybitnego poety, uważanego za „ojca gruzińskiego romantyzmu”, utalentowanego generała i pioniera nowoczesnego winiarstwa. Zwiedzanie winiarni w Cinandali.

  Cinandali to także nazwa znakomitego wina, które eksportuje się stąd do kilkudziesięciu państw świata. Poczęstunek winem gruzińskim. Udział w pieczeniu chleba – ławasza oraz w przyrządzaniu gruzińskiego sera.

  Gospodarczym ośrodkiem lewobrzeżnej części Kachetii Wewnętrznej jest Kwareli, miasto winiarzy. Kolacja oraz nocleg w jednej z wiosek w pobliżu Kwareli.

  IV dzień

  Śniadanie. Po śniadaniu wyjazd do Telawi, które jest głównym ośrodkiem administracyjnym i kulturalnym Kachetii Wewnętrznej. Leży ono malowniczo u podnóża Gór Gomborskich. Nad szeroką równiną, w centrum miasta znajduje się wiele historycznych budowli (m.in. twierdza z okrągłymi wieżami i wysokimi murami). W Telawi zwiedzimy Pałac króla Iraklia II, a także przedsiębiorstwo, produkujące wino oraz winiarnię i winotekę. Po zwiedzaniu piknik w górach u podnóża Wielkiego Kaukazu. Kolacja z kuchnią regionalną. Dla chętnych możliwość wzięcia udziału w zborze traw i przypraw korzennych, a także udział w przyrządzaniu miejscowych smakołyków: czurczcheli i gozinaki. Wyśmienici kucharze podzielą się z nami recepturą dań kuchni regionalnej. Wieczorem powrót do Tbilisi.

  V dzień

  Śniadanie. Po śniadaniu wyjazd do Mccheta – starożytnej stolicy Gruzji, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mccheta mieści się w Kartlii Środkowej. Obecnie miasto wyciągnęło się wąskim pasmem wzdłuż brzegów Kury i Aragwi i prawie ze wszystkich stron jest otoczone górami. Dawniej należały do niego rozrzucone po okolicznych zboczach i wąwozach umocnienia i osiedla, które tworzyły razem z miastem stołeczne centrum dość dużego państwa. Okres rozkwitu Mccheta rozpoczął się w ostatnich stuleciach poprzedzających naszą erę, a zakończył się na jej początku. Na początku IV w. po przeniesieniu stolicy państwa do Tbilisi, Mccheta ciągle pozostawała ośrodkiem regionalnym i wzniesiono tu jeszcze kilka cerkwi i soborów. Dzisiejsza Mccheta jest miastem-muzeum, gdzie zachowały się niezwykle cenne zabytki archeologiczne i architektoniczne.

  Tuż za Tbilisi wjeżdżamy na Gruzińską Drogę Wojenną. Szlak biegnący dzisiejszą asfaltówką był znany już od czasów starożytności. Od zarania dziejów rozmaite ludy i najeźdźcy przechodzili tędy przez Kaukaz. W czasach gruzińskiej monarchii wzdłuż Drogi Wojennej wzniesiono wiele fortyfikacji i wież strażniczych, część których dotrwała do dziś. Współczesna nazwa pochodzi z początku XIX w., kiedy Rosjanie zmodernizowali szlak, który odtąd służył im do szybkiego przerzucania wojsk podczas wojen z Turcją. Dziś pod nazwą - Gruzińska Droga Wojenna - kryje się niezwykle malownicza trasa biegnącą w poprzek Wielkiego Kaukazu. Obfituje ona w przepiękne widoki i zabytki gruzińskiej kultury.

  Zbliżając się ku Mccheta zobaczymy stożkowe wzgórze, na szczycie którego stoi klasztor opiewany niegdyś przez Lermontowa w poemacie "Mcyri" - Dżwari (VI-VII w.), ujrzymy słynną Górę Bagineti.

  Z kolei w widłach rzek Mtkwari (Kury) i Aragwi ujrzymy okazałą katedrę Sweti Cchoweli z XI w. z grobami władców Gruzji. Katedrę wzniesiono na miejscu zbudowanego w IV w. najstarszego kościoła Gruzji.

  Dolina Aragwi jest bardzo malownicza. Zbocza gór pokrywają dąbrowy i lasy grabowe, zarośla derenia, leszczyny i olchy. Na równiejszych przestrzeniach złocą się niwy pól. Wyżej, na zboczach rośnie jęczmień, a jeszcze wyżej, zielenią się pastwiska. Przedstawiając ten górski rejon nie można pominąć Ananuri, która jest wspaniałym pomnikiem wczesnego średniowiecza. Z okrągłych, zębatych baszt Ananuri otwiera się piękny widok na dolinę Aragwi.

  W trakcie wycieczki obiadokolacja z degustacją gruzińskiego dania khinkali oraz zapoznanie z technologią jego przyrządzania. Powrót do Tbilisi. Nocleg.

  VI dzień

  Śniadanie. Po śniadaniu zwiedzanie Bazaru Tbiliskiego tętniącego życiem, pełnego prawdziwych zapachów, smaków, kolorów i egzotycznych woni, których nie spotkamy już w Europie Zachodniej i Środkowej. Po zwiedzaniu czas wolny. Obiadokolacja w restauracji z kuchnią regionalną. Transfer na lotnisko w nocy o godz. 01.30.

  VII dzień

  Śniadanie w samolocie. Powrót do kraju. Wracamy pełni niezapomnianych wrażeń. Kto odwiedził Kachetię choć raz w życiu, zawsze będzie kojarzyć tę prowincję z dobrym winem, dobrym jedzeniem i gościnnością.

  * Istnieje możliwość zamówienia noclegu w ostatnim dniu pobytu w Tbilisi. Wyjazd na lotnisko jest o godz. 01.30;

  * Nie pobieramy opłaty dodatkowej za pokój jednoosobowy od osób podróżujących samotnie, jeżeli nie ma możliwości dokwaterowania do pokoju 2-os. Opłatę w takiej sytuacji ponosi biuro;

  * Program imprezy jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względu np. na pogodę.

  Czas trwania wycieczki 7-dniowa
  Ask about this product

  Filtrowanie

  Nasza oferta