Wycieczka do Gruzji. Gruzja klasyczna w 9 dni

  Tbilisi, Mccheta, Gori, Signachi, Telawi, Kwareli, Gremi. Wycieczka dziewięciodniowa.

  Gruzja klasyczna

  Sakartwelo, znaczy ziemia Gruzinów.

  Wspaniałe doliny Gruzji leżą między górskimi łańcuchami Wielkiego i Małego Kaukazu, w zachodniej części Zakaukazia. Ziemia ta jest szczodrze wyposażona przez naturę: pełna słońca i bogata w wody rzeczne i lecznicze, lasy i górskie pastwiska.

  Gruzja jest nie tylko krajem wielkich bogactw naturalnych ale także obszarem o niezwykłym zróżnicowaniu krajobrazów. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni można zaobserwować strefy krajobrazowe od wilgotnych nadmorskich subtropików aż do wiecznych śniegów i lodowców wysokich gór. Widoki tu pełne kontrastów: palmy, eukaliptusy, olchowe i lianowe lasy Kolchidy sąsiadują z okrytymi śniegiem wysokogórskimi obszarami Swanetii; widzimy owocowe sady Kartlii i winnice Kotliny Kachetyjskiej lub alpejskie łąki wysokogórskie czy plantacje herbaty.

  Niemało jest tutaj pieczołowicie chronionych pamiątek dawnej historii. Na niebotycznych, orlich szczytach gór, nad przepaściami głębokich wąwozów, wśród uprawianych pól i winnic wszędzie widać ruiny niegdyś groźnych zamków, zarośnięte trawą i bluszczem… Z II, XII i XVII w. pochodzą kamienni świadkowie surowej historii gruzińskiego narodu.

  Miasta Gruzji urzekają swoją oryginalnością... Przyciągają swoimi pałacami przysłoniętymi gęstą zielenią, alejami wiecznie zielonych palm i eukaliptusów we wspaniałych subtropikalnych parkach. Osobliwe są miasta i miasteczka wewnętrznej Gruzji - zielone, ożywione, upiększone zabytkami.

  A ponieważ lepiej jeden raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć serdecznie zapraszamy do tego niezwykłego i tajemniczego kraju Gruzinów – narodu niezwykle gościnnego i dumnego!

  Postanowiliśmy pokazać Państwu dwa wyjątkowo ciekawe regiony Gruzji - Kartlię i Kachetię. Kartlia jest tą samą starożytną Iberią, która jest wspominana w greckich i rzymskich źródłach historycznych. Właśnie tutaj w okresie wczesnego średniowiecza powstało scentralizowane państwo gruzińskie, stanowiące w ciągu wielu stuleci gospodarcze i kulturalne jądro feudalnych księstw. Tutaj po okrutnych wojnach, które pustoszyły kraj, następowało zjednoczenie narodu i Gruzja, spływająca krwią, za każdym razem odradzała się z popiołów jak legendarny feniks. Kachetia natomiast swoje bogactwo zawdzięcza szczęśliwemu układowi warunków przyrodniczych. Słynie z win znanych w całym świecie.

  Zaplanowaliśmy naszą wycieczkę w taki sposób, by połączyć zwiedzanie najważniejszych zabytków tej ziemi z wypoczynkiem i możliwością delektowania się pięknem. Nie zwiedzamy w pośpiechu, lecz w taki sposób, by móc poczuć magię pewnych miejsc i mieć możliwość się wyciszyć, przebywając w obiektach sakralnych, które pochodzą z czasów początków chrześcijaństwa.

  WYCIECZKA 9-DNIOWA, 8 NOCLEGÓW (Rozliczenia dla 20 os./15 os.)

  W programie:

  I dzień: WYLOT

  Spotkanie na lotnisku w Warszawie o godz. 20.30. Wylot samolotu o godz. 22.30. Kolacja w samolocie. Przylot do Tbilisi o godz. 3.50 (czasu gruzińskiego). Transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu w centrum Tbilisi (1). Wypoczynek.

  II dzień: TBILISI

  Śniadanie o godz. 9.30 – 10.30. Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie z przewodnikiem Tbilisi – miasta wielu kultur, religii i narodów, słynącego z niepowtarzalnej atmosfery pięknych uliczek i tajemniczych zaułków. Spotkamy tu obok siebie cerkwie gruzińskie, świątynie ormiańskie, kościoły katolickie, synagogi i meczety. Wycieczka objazdowa po Tbilisi. W trakcie wycieczki zwiedzimy najstarsze świątynie miasta: m.in. cerkiew Metechi z XIII w., tuż obok cerkwi, która malowniczo wznosi się na skalistym urwisku nad wodami Kury, usytuowany jest pomnik założyciela miasta - króla Wachtanga Gorgasali. W trakcie wycieczki pieszej ul. Szarden, zobaczymy m.in. sobory Sioni i Anczischati (VI – VII w.). W półmroku świątyni ujrzymy niezwykły krzyż św. Nino, ramiona którego opadają ku ziemi. Wg legendy został on przez świętą zrobiony z gałęzi winogron. Z postacią św. Nino wiąże się wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemiach Starożytnej Gruzji w roku 324. Św. Nino jest uznawana w Gruzji za równą dwunastu apostołom. Jest patronką Gruzji, świętą Kościołów: prawosławnego, katolickiego (Christiana), ormiańskiego. Wjazd na wzgórza miasta. Zwiedzimy: Twierdzę Narikala, z której otwiera się przepiękna panorama Tbilisi a także wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji. Uroczysta obiadokolacja z programem folklorystycznym. Nocleg (2).

  III dzień: DŻWARI - MCCHETA - SWETI CCHOWELI - UPLISCYCHE

  Śniadanie o godz. 9.00 – 10.00. Wyjazd do Mccheta – starożytnej stolicy Gruzji, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mccheta mieści się w Kartlii Środkowej. Obecnie miasto wyciągnęło się wąskim pasmem wzdłuż brzegów Mtkwari (Kury) i Aragwi i prawie ze wszystkich stron jest otoczone górami. Dawniej należały do niego rozrzucone po okolicznych zboczach i wąwozach umocnienia i osiedla, które tworzyły razem z miastem stołeczne centrum dość dużego państwa. Okres rozkwitu Mccheta rozpoczął się w ostatnich stuleciach poprzedzających naszą erę, a zakończył się na jej początku. Na początku IV w. po przeniesieniu stolicy państwa do Tbilisi, Mccheta ciągle pozostawała ośrodkiem regionalnym i wzniesiono tu jeszcze kilka cerkwi i soborów. Dzisiejsza Mccheta jest miastem-muzeum, gdzie zachowały się niezwykle cenne zabytki archeologiczne i architektoniczne.

  Tuż za Tbilisi wjeżdżamy na Gruzińską Drogę Wojenną. Szlak biegnący dzisiejszą asfaltówką był znany już od czasów starożytności. Od zarania dziejów rozmaite ludy i najeźdźcy przechodzili tędy przez Kaukaz. W czasach gruzińskiej monarchii wzdłuż Drogi Wojennej wzniesiono wiele fortyfikacji i wież strażniczych, część których dotrwała do dziś. Współczesna nazwa pochodzi z początku XIX w., kiedy Rosjanie zmodernizowali szlak, który odtąd służył im do szybkiego przerzucania wojsk podczas wojen z Turcją. Dziś pod nazwą - Gruzińska Droga Wojenna - kryje się niezwykle malownicza trasa biegnącą w poprzek Wielkiego Kaukazu. Obfituje ona w przepiękne widoki i zabytki gruzińskiej kultury. Zbliżając się ku Mccheta zobaczymy stożkowe wzgórze, na szczycie którego stoi klasztor opiewany niegdyś przez Lermontowa w poemacie "Mcyri" - Dżwari (VI – VII w.), ujrzymy słynną Górę Bagineti.

  Z kolei w widłach rzek Mtkwari (Kury) i Aragwi ujrzymy okazałą katedrę Sweti Cchoweli z XI w. z grobami władców Gruzji. Katedrę wzniesiono na miejscu zbudowanego w IV w. najstarszego kościoła Gruzji. Według legendy Żyd z Mcchety wyruszył do Jerozolimy, by bronić Chrystusa przed sądem Piłata, lecz zdążył dopiero w chwili Ukrzyżowania. Od rzymskiego żołnierza odkupił szatę Chrystusa i zabrał ją ze sobą do Gruzji. W Mcchecie oddał szatę swojej siostrze Sydonii, która otuliwszy się nią zmarła i została w niej pochowana. Na jej grobie wyrósł wielki cedr. Święta Nino poleciła, aby ściąć cedr i na jego miejscu zbudować kościół, lecz cedr nie dał się ściąć. Dopiero gdy święta Nino modlitwą przywołała anioła, drzewo uniosło się i budowa została ukończona. Z pnia cedru powstała kolumna, dająca życiodajny sok. Sweticchoweli – to święte miejsce dla chrześcijan. Katedra zachwyca także bogactwem fresków. W Mccheta odwiedzimy też klasztor Samtawrski, w którym zostali pochowani król Iberii Miriam i jego żona Nana, którzy jako pierwsi w Gruzji przyjęli chrześcijaństwo. Lunch (we własnym zakresie). Po wypoczynku wyruszmy w drogę do Upliscyche - jednego z największych skalnych miast Gruzji, założonego w pierwszej połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e. Przejazd przez Gori. Obiadokolacja. Powrót do Tbilisi. Nocleg (3).

  IV dzień: ŻINWALI - ANANURI – KAZBEGI – GERGETI (WYCIECZKA NA JEEPACH)

  Śniadanie o godz. 8.30 – 9.30. Wyjazd do Kazbegi. Przejazd przez góry po Gruzińskiej Drodze Wojennej. Tak jak dawniej, jadąc tą drogą, podróżny może obserwować wszystkie strefy krajobrazowe, począwszy od stepowych obszarów, a skończywszy na lodowcach wysokogórskich. U zbiegu Aragwi i Pszawskiej Aragwi leży osiedle Żinwali. Droga biegnie przez malowniczy przełom, który prowadzi do Żinwalskiego zbiornika wodnego, gdzie zatrzymamy się na postój. Po wypoczynku wyruszymy do wsi Ananuri, nad którą wznoszą się groźne bastiony średniowiecznego zamku. Zza zębatych murów pnie się ku niebu ostro zakończona kopuła świątyni wybudowanej w 1689 r. Jej fasada jest wyłożona ciosanym kamieniem i bogato rzeźbiona. Wewnątrz świątyni zachowały się fragmenty fresków.

  Po zwiedzeniu wyruszamy w dalszą podróż wzdłuż przyprawiających o zawrót głowy przepaści, przewężeń i ryczących górskich potoków. Po drodze ujrzymy Krzyżową Przełęcz (koło Sioni), najwyższy punkt na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Przełęcz jest uwieńczona kamiennym krzyżem. Widzieli ten krzyż przejeżdżający w dyliżansach pocztowych Puszkin, Gribojedow, Lermontow i Aleksander Dumas (ojciec).

  W pobliżu Sioni droga ciągnie się we względnie szerokiej dolinie. Po przybyciu do Kazbegi lunch (we własnym zakresie). Z Kazbegi roztacza się wspaniały widok na pokryty wiecznym śniegiem Kazbek (Mkinwareweri). Ten gigant jest jednym z pięciotysięczników Kaukazu (5047 m n.p.m.). W Kazbegi urodził się znany gruziński pisarz XIX w. Aleksander Kazbegi, autor powieści, opowiadających o życiu gruzińskich górali. Tu znajduje się jego dom-muzeum.

  Z miasteczka widać sylwetkę starej cerkwi i dzwonnicy. Jest to Cminda Sameba w Gergeti. Zespół architektoniczny wzniesiono w XIV w. W górskiej części Gruzji taka skomplikowana i monumentalna budowla jest unikalna. Wycieczka na dżipach do Monastyru w Gergeti. Za Kazbegi rozpoczyna się Przełom Darialski, który był zawsze ważną granicą obronną. Tutaj garstka żołnierzy mogła zatrzymać natarcie całej armii. Dlatego występy skalne przeciętych przez rzekę ramion górskich są dosłownie usiane ruinami twierdz i wież wartowniczych. Przełom Darialski jest najbardziej surowym, ale też najpiękniejszym odcinkiem Gruzińskiej Drogi Wojennej. Obiadokolacja w Kazbegi. Powrót do Tbilisi. Nocleg (4).

  V dzień: TBILISI (Muzeum Etnograficzne, Mtacminda, przejazd metrem)

  Śniadanie o godz. 9.00-10.00. Dalsze zwiedzanie Tbilisi. W programie: Muzeum Etnograficzne (pod otwartym niebem), teren którego jest podzielony na 10 stref, pokazujący życie mieszkańców Gruzji od czasów starożytnych do początków XX w. Zobaczymy tu m.in. wieży strażnicze, które sprowadzono z regionów północnej Gruzji - Chewsuretii, Tuszetii i Swanetii, natomiast przykładami budynków mieszkalnych są antyczne domy ze wschodniej Gruzji zwane "baniani sachli" i "darbazi". Ponadto zobaczyć w muzeum można kachijską winiarnię oraz wiatraki z regionu Kartlii.

  Tbilisi upiększają rozległe parki z fontannami, a kolejka linowa prowadzi na górę Mtacminda, która jest zwieńczona ażurową konstrukcją wieży telewizyjnej. Na Mtacminda znajduje się także cmentarz, na którym ostatni spoczynek znalazły wybitne postacie z historii Gruzji. Pierwszy pochówek na świętej górze miał miejsce w połowie XX w., gdy złożono tu szczątki Aleksandra Gribojedowa wraz z żoną Nino Czwaczawadze. W setną rocznicę (1929) tragicznej śmierci pisarza w Persji w 1829 r. nastąpiło oficjalne otwarcie nekropolii. Panteon Pisarzy i Osób Publicznych w Mtacminda zwiedzimy z przewodnikiem. Po południu spacer słynnymi alejami Agmanaszenebeli (Plechanowa) oraz Rustaweli. Przejazd metrem tbiliskim. Kolejne kroki kierujemy ku Cminda Sameba – soboru św. Trójcy - głównego katedralnego soboru Gruzińskiej Prawosławnej Cerkwi, zbudowanego ku czci 1500-lecia autokefalii Gruzińskiej Cerkwi i 2000-lecia chrześcijaństwa. Obiadokolacja. Wypoczynek. Nocleg (5).

  VI dzień: SIGHACHI - BODBE – GURDŻAANI - TELAWI

  Śniadanie o godz. 9.00-10.00. Wykwaterowanie z hotelu. Wyjazd do Kachetii - ojczyzny win i skarbów kultury - regionu położonego w niezwykle malowniczej kotlinie pomiędzy pasmami Wielkiego Kaukazu a Górami Gomborskimi, na przedgórzach których rozciągają się winnice.

  Jedziemy do Kachetii Zewnętrznej, w północno-zachodniej, najbardziej zalesionej części której leży bardzo interesujące miasteczko Signachi. Wysoka krawędź doliny Alazani jest tu pocięta niezwykle fantastycznie. Równe powierzchnie są niewielkie i leżą na różnej wysokości, dzięki czemu poszczególne poziomy łączą kręte i strome ulice. Miasto wydaje się pocięte na kawałki, których nie można zebrać. Jako punkty orientacyjne służą jedynie stożkowe kopuły starych cerkwi. Cała ta skomplikowana kombinacja jest zamknięta w wielkim trójkącie twierdzy. Zakwaterowanie w hotelu. Po południu zwiedzimy oryginalne zabytki miasta i Alazańskiej Doliny z której otwiera się przepiękna panorama Kaukazu. W Signaсhi m.in. odwiedzimy Muzeum Narodowe, w którym będziemy mogli obejrzeć obrazy słynnego malarza-prymitywisty - Niko Pirosmaniego.

  W pobliżu miasta Signachi znajduje się klasztor (monastyr) św. Jerzego w Bodbe - siedziba biskupów kachijskich oraz miejsce spoczynku św. Nino. Monastyr został zbudowany w IX w. przeszedł gruntowną przebudowę w XVII w. Obecnie jest jednym z głównych miejsc pielgrzymek w Gruzji. Monastyr pięknie położony wśród cyprysów na stromym zboczu w dolinie Alazani.

  Po zwiedzeniu Bodbe przejazd do Gurdżaani, gdzie odwiedzimy rodzinę kachetyjską. Będziemy mogli wziąć udział w degustacji win, czaczy, spróbować swoich sił w przyrządzaniu smakołyku gruzińskiego "czurczchełły" i wypieku chleba. Kolacja-bankiet. Przejazd do Telawi. Ulokowanie w hotelu. Nocleg (6).

  VII dzień: TELAWI – IKALTO – ALAWERDI – KWARELI – NEKRESI – GREMI

  Śniadanie o godz. 9.00-10.00. Rozpoczynamy zwiedzanie Kachetii Wewnętrznej, głównym ośrodkiem administracyjnym i kulturalnym której jest stare miasto Telawi. Leży ono malowniczo u podnóża Gór Gomborskich. Nad szeroką równiną, w centrum miasta znajduje się wiele historycznych budowli (m.in. twierdza z okrągłymi wieżami i wysokimi murami, dawny pałac królów kachetyjskich).

  Dalej ku północnemu zachodowi leży Ikalto - założono tutaj w wieku XI akademię. Istniała ona kilka stuleci i odegrała dużą rolę w rozwoju nauki średniowiecznej Gruzji. Naprzeciw Ikalto wznosi się biała świątynia Alawerdi. Była to w swoim czasie jedna z najwyższych budowli na świecie (76 m). Świątynia ta jest jednym z cenniejszych zabytków starej architektury gruzińskiej.

  Wzdłuż brzegu Alazani, u samego podnóża Gór Gomborskich biegnie kachetyjska szosa. Wsie z winnicami i kędzierzawymi sadami tworzą jedną zwartą ulicę. Gospodarczym ośrodkiem lewobrzeżnej części Kachetii Wewnętrznej jest Kwareli, miasto winiarzy. Z Kwareli wiąże się pamięć o urodzonym tam pisarzu i społecznym działaczu Gruzji Ilii Czawczawadze. W pobliżu Kwareli znajduje się Monastyr Nekresi z VI w.

  Na lewym brzegu Alazani jest wiele szacownych miejsc i zabytków historycznych. Należą do nich ruiny starej stolicy Kachetii - Gremi. Nad ruinami wznosi się na skale stara, zabytkowa cerkiew. Gremi jest starym gruzińskim grodem. W XVI w. istniała tu stolica Kachetyjskiego królestwa. Dotychczas zachował się zespół budynków akropolu z częścią pałacu, umocnieniami, ceglaną świątynią dobudowaną w 1565 r. W świątyni przetrwały do naszych czasów malowidła ścienne. Powrót do Telawi. Obiadokolacja. Wypoczynek. Nocleg (7).

  VIII dzień: TBILISI

  Śniadanie o godz. 9.00-10.00. Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Tbilisi. Po zakwaterowaniu w hotelu w centrum miasta, czas jest przeznaczony na zakup pamiątek, spacer, wypoczynek. O godz. 18.30 pożegnalna kolacja w jednej z restauracji tbiliskich (z muzyką). Nocleg (8).

  IX dzień: TRANSFER NA LOTNISKO

  Po północy transfer na lotnisko w Tbilisi. Śniadanie w samolocie. Powrót do kraju. Wracamy pełni niezapomnianych wrażeń.

  * Ulokowanie w hotelach położonych w centrum, by mieć możliwość poznać smak tętniącego życiem miasta.

  * W ostatnim dniu pobytu w Tbilisi jest przewidziany nocleg, by przed wylotem można było się odświeżyć i odpocząć. Wyjazd na lotnisko jest o godz. 01.45.

  * Program imprezy jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względu np. na pogodę w górach.

  Koszt imprezy turystycznej wynosi 520 zł/ 570 zł + koszt samolotu ok. 1150 zł (linie lotnicze LOT) przy grupie 20os./15os.

  Kwota podana w złotych obejmuje:
  • Przelot samolotem na linii Warszawa-Tbilisi-Warszawa
  • Ubezpieczenie od KL oraz NNW
  • Usługi polskiego pilota-tłumacza
  • Sprzęt audio
  • Marżę biura
  Kwota podana w euro obejmuje opłatę dla gruzińskich kontrahentów z Tbilisi 665 euro/645 euro przy grupie 20 os./15os., w tym:
  • 6 noclegów w hotelu *** + w Tbilisi w centrum miasta
  • 2 noclegi w hotelu ****/ *** + w Telawi
  • 8 śniadań (1 jako suchy prowiant)
  • 7 obiadokolacji (w tym: jedna z programem folklorystycznym w restauracji w Tbilisi oraz jedna kolacja-bankiet z degustacja win i czaczy oraz zabawą w Gurdżaani)
  • Transport na całej trasie przejazdu
  • Butelka wody mineralnej (niegazowanej) codziennie na osobę
  Koszt wycieczek (płatne na miejscu) 65 euro
  • Bilety wstępów do obiektów, objętych programem zwiedzania
  • Usługi przewodników gruzińskich na trasie przejazdu (języki rosyjski, angielski) - tłumaczenie na język polski przez pilota z Polski
  • Wycieczka jeepami do Gergeti
  • Bilety na kolejkę i metro w Tbilisi
  Czas trwania wycieczki 9-dniowa
  Ask about this product

  Filtrowanie

  Nasza oferta