Wyprawa do Gruzji - Wielki Kaukaz. W krainie zabytków i wina

  Tbilisi, Cinandali, Telawi, Ikalto, Kwareli, Wielki Kaukaz - pobyt w Tbilisi oraz w wioskach Kachetii. Wycieczka siedmiodniowa.

  Szlakiem winnic

  Łaskawa natura pozwala hodować w Gruzji różnorodne, wartościowe gatunki roślin. Tutaj, każdy choćby trochę tylko zdatny do uprawy kawałeczek ziemi jest wykorzystany. Jeżeli spojrzeć z lotu ptaka na doliny, pagórki i przedgórza, to ukaże się naszym oczom mozaika o różnych kształtach i odcieniach barw. Duże połacie winnic, sadów, plantacji herbaty, róży, upraw cytrusowych, pól pszenicznych i kukurydzianych mieszają się z pstrokatymi skupiskami poletek przydomowych. Giętkie łozy oplatają filary balkonów. W piwnicy każdego domu znajdują się tzw. marani czyli specjalne składy wina z ogromnymi, glinianymi dzbanami kweri, które są aż po szyjkę wkopane w ziemię. W najgorętsze dni w chłodnym marani gościnni gospodarze przyjmują swoich gości.

  Kiedy popatrzeć na doliny Gruzji ze szczytów jej gór to widać ziemię, która stokrotnie odpłaca za włożony w nią wielowiekowy trud.

  Uprawa winogron jest jedną z najstarszych i najważniejszych gałęzi rolnictwa Gruzji. Ta dziedzina jest uprawiana ze szczególnym sentymentem. Nie przypadkowo winna latorośl jest podstawowym elementem gruzińskich ornamentów artystycznych. Dzięki wielowiekowej selekcji w Gruzji wyhodowano ponad 500 gatunków winnej latorośli.

  Kachetia jest ojczyzną winogron najwyższego gatunku. Z nich wyrabia się najlepsze gatunki wytrawnych win. Czerwone, jak rubin, o niezwykłym bukiecie Napareuli, złociste delikatne Cinandali, cierpkie gęste i mocne Saperawi, oryginalne Teliani i Gurdżaani i niedoścignione w smaku i aromacie Kindzmarauli. Zbiór winogron, zwany rtweli przypada we wrześniu. Jest to okres wytężonej i radosnej pracy. Wszyscy od małego do starego zbierają winogrona składając kiście do wysokich plecionych koszy. Z owoców świeżo zebranych przygotowuje się słodki i pienisty napój madżari, a z moszczu i mąki kukurydzianej wyrabia się kaszowatą masę pelamuszi. Z soku winogronowego z orzechami wyrabia się czurczcheli, które następnie rozwiesza się girlandami na balkonach do suszenia. W czasie rtweli, smaży się na rożnach szaszłyki, wszędzie słychać śpiewy, wszędzie odbywają się tańce. Każda wieś szczyci się swoją winoroślą i winem.

  Serdecznie zapraszamy w podróż Szlakiem Winnic w okresie rtweli!

  W programie:

  Zwiedzanie najciekawszych zabytków w Krainie Wina, degustacja win oraz zapoznanie się z unikatową kuchnią gruzińską.

  W trakcie naszej wyprawy będziemy mogli nie tylko posmakować regionalnych specjałów, lecz także wziąć udział w ich przyrządzaniu, oraz w zbiorze winogron, wytwarzaniu wina i czurczcheli.

  I dzień

  Spotkanie na lotnisku w Warszawie o godz. 20.30. Wylot samolotu o godz. 22.30. Kolacja w samolocie. Przylot do Tbilisi o godz. 3.50 (czasu gruzińskiego). Transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu *** w centralnej części Tbilisi. Wypoczynek.

  II dzień

  Śniadanie o godz. 9.30 – 10.30. Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie Tbilisi (założonego w V w. n.e.) z przewodnikiem – miasta, owianego legendami, słynącego z niepowtarzalnej atmosfery pięknych uliczek i tajemniczych zaułków. Spotkamy tu obok siebie cerkwie gruzińskie, świątynie ormiańskie, kościoły katolickie, synagogi i meczety. Wycieczka objazdowa po Tbilisi. Spacer Al. Szoty Rustaweli, wjazd na wzgórza miasta, Twierdza Narikala, z której otwiera się przepiękna panorama Tbilisi, wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji. Wycieczka piesza ul. Szarden, zwiedzanie m.in. soborów Sioni i Anczischati (VI – VII w.), zobaczymy także: cerkiew Metechi z XIII w., pomnik założyciela miasta - króla Wachtanga Gorgasali. W trakcie naszej wycieczki zwiedzimy przedsiębiorstwo, produkujące wino w Tbilisi z winiarnią i winoteką. Obiadokolacja. Nocleg.

  III dzień

  Śniadanie o godz. 08.30 – 09.30. Wyjazd do Kachetii. Najpierw jedziemy do Cinandali, w którym odwiedzimy Muzeum księcia Aleksandra Czawczawadze - wielkiego gruzińskiego myśliciela XIX w., wybitnego poety, uważanego za „ojca gruzińskiego romantyzmu”, utalentowanego generała i pioniera nowoczesnego winiarstwa. Zwiedzanie winiarni w Cinandali. Cinandali to także nazwa znakomitego wina, które eksportuje się stąd do kilkudziesięciu państw świata. Poczęstunek winem gruzińskim.

  Następnie wyruszamy do Telawi, które jest głównym ośrodkiem administracyjnym i kulturalnym Kachetii Wewnętrznej. Leży ono malowniczo u podnóża Gór Gomborskich. Nad szeroką równiną, w centrum miasta znajduje się wiele historycznych budowli (m.in. twierdza z okrągłymi wieżami i wysokimi murami). W Telawi zwiedzimy Pałac króla Iraklia II, a także przedsiębiorstwo, produkujące wino oraz winiarnię i winotekę.

  Dalej ku północnemu zachodowi leży Ikalto - założono tutaj w wieku XI akademię. Istniała ona kilka stuleci i odegrała dużą rolę w rozwoju nauki średniowiecznej Gruzji. Naprzeciw Ikalto wznosi się biała świątynia Alawerdi. Była to w swoim czasie jedna z najwyższych budowli na świecie (76 m). Świątynia ta jest jednym z cenniejszych zabytków starej architektury gruzińskiej.

  Wzdłuż brzegu Alazani, u samego podnóża Gór Gomborskich biegnie kachetyjska szosa. Wsie z winnicami i kędzierzawymi sadami tworzą jedną zwartą ulicę. Gospodarczym ośrodkiem lewobrzeżnej części Kachetii Wewnętrznej jest Kwareli, miasto winiarzy. Z Kwareli wiąże się pamięć o urodzonym tam pisarzu i społecznym działaczu Gruzji Ilii Czawczawadze. Nocleg przewidziany w jednej z wiosek w rejonie Kwareli. Obiadokolacja z kuchnią regionalną. Wypoczynek.

  IV i V dzień

  W te dni przewidujemy wyprawę do stóp Wielkiego Kaukazu. Zamieszkamy w domu na wsi. W programie: piknik w górach, udział w pieczeniu gruzińskiego ławasza, przyrządzaniu czurczcheli, w sezonie – udział w zbiorze winogron oraz w wytwarzaniu młodego wina. Wyżywienie – śniadania oraz kolacje.

  VI dzień

  Wyjazd po śniadaniu do Tbilisi. Czas wolny. Obiadokolacja w restauracji. Transfer na lotnisko w nocy o godz. 01.30.

  VII dzień

  Śniadanie w samolocie. Powrót do kraju. Wracamy pełni niezapomnianych wrażeń, jakich dostarcza kontakt z kulturą, przyrodą i gościnnością naszych gruzińskich gospodarzy.

  * Istnieje możliwość zamówienia noclegu w ostatnim dniu pobytu w Tbilisi. Wyjazd na lotnisko jest o godz. 01.30;

  * Nie pobieramy opłaty dodatkowej za pokój jednoosobowy od osób podróżujących samotnie, jeżeli nie ma możliwości dokwaterowania do pokoju 2-os. Opłatę w takiej sytuacji ponosi biuro;

  * Program imprezy jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względu np. na pogodę.

  Czas trwania wycieczki 7-dniowa
  Ask about this product

  Filtrowanie

  Nasza oferta