Wycieczka do Gruzji. W krainie malowniczej i gościnnej. Wrzesień/październik 2015

  Kutaisi, Mccheta, Tbilisi, Żinwali, Kazbegi, Signachi, Kwareli, Telawi, Cinandali, Uplisciche, Sataplia, Kutaisi. Wycieczka dziesięciodniowa. Imeretia - Kartlia - Kazbek - Kachetia

  Gruzja jest krajem starej i wysokiej kultury. Niegdyś, tworzeniu jej kultury sprzyjał fakt położenia na obszarze, na którym zazębiała się cywilizacja europejska i azjatycka. Tutaj, po uprawnych polach i zboczach gór, z ogniem i mieczem przeciągali Arabowie, Mongołowie, Persowie i Osmanowie. Jednak pomimo ciągłych najazdów wrogów, naród gruziński zachował pieczołowicie, w ciągu całych stuleci, swoją własną kulturę. Przez tysiąclecia kształtowały się najlepsze cechy narodowe, jak patriotyzm, pracowitość, gościnność, poczucie rycerskiego męstwa połączonego z liryzmem i romantyzmem odpowiadającym poetyckiej przyrodzie Gruzji.

  Zapraszamy Państwa do Imeretii, Kartlii, rejonu kazbeckiego położonego u podnóży Wielkiego Kaukazu oraz Kachetii - do starożytnej Iberii, wspominanej w greckich i rzymskich źródłach historycznych – krainy niezwykle malowniczej i pociągającej.

  Zaplanowaliśmy naszą wycieczkę w taki sposób, by połączyć zwiedzanie najważniejszych zabytków tej ziemi z wypoczynkiem i możliwością delektowania się pięknem. Nie zwiedzamy w pośpiechu, lecz w taki sposób, by móc poczuć magię pewnych miejsc i mieć możliwość się wyciszyć, przebywając w obiektach sakralnych, które pochodzą z czasów początków chrześcijaństwa.

  WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 2015

  WYCIECZKA 10-DNIOWA, 8 NOCLEGÓW (Rozliczenia imprezy dla 19 os./15 os./12 os./8 os.)

  W programie:

  I dzień: WYLOT z WARSZAWY

  Spotkanie na lotnisku w Warszawie o godz. 22.00. Wylot samolotu o godz. 23.55.

  II dzień: MCCHETA- TBILISI

  Przylot do Kutaisi o godz. 5.20 (czasu gruzińskiego). Spotkanie z gruzińskim kontrahentem i przejazd do Tbilisi (ok. 240 km). Śniadanie w podróży. Po południu zwiedzimy Mccheta – starożytną stolicę Gruzji (miasto w całości jest wpisane na listę UNESCO).

  Mccheta mieści się w Kartlii Środkowej. Obecnie miasto wyciągnęło się wąskim pasmem wzdłuż brzegów Mtkwari (Kury) i Aragwi i prawie ze wszystkich stron jest otoczone górami. Dawniej należały do niego rozrzucone po okolicznych zboczach i wąwozach umocnienia i osiedla, które tworzyły razem z miastem stołeczne centrum dość dużego państwa. Okres rozkwitu Mccheta rozpoczął się w ostatnich stuleciach poprzedzających naszą erę, a zakończył się na początku IV w. po przeniesieniu stolicy państwa do Tbilisi. Mccheta jednak ciągle pozostawała ośrodkiem regionalnym i wzniesiono tu jeszcze kilka cerkwi i soborów. Zwiedzimy okazałą katedrę Sweti Cchoweli z XI w. z grobami władców Gruzji, która zachwyca bogactwem fresków oraz klasztor Samtawrski, w którym zostali pochowani król Iberii Miriam i jego żona Nana, którzy jako pierwsi w Gruzji przyjęli chrześcijaństwo. Nieopodal Mccheta ujrzymy stożkowe wzgórze, na szczycie którego stoi klasztor opiewany niegdyś przez Lermontowa w poemacie "Mcyri" - Dżwari (VI – VII w.). Przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Obiadokolacja. Tbilisi nocą, wypoczynek. Nocleg (1).

  III dzień: TBILISI

  Śniadanie o godz. 9.00-10.00. Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie z przewodnikiem Tbilisi - miasta wielu kultur, religii i narodów, słynącego z niepowtarzalnej atmosfery pięknych uliczek i tajemniczych zaułków. Spotkamy tu obok siebie cerkwie gruzińskie, świątynie ormiańskie, kościoły katolickie, synagogi i meczety. Wycieczka objazdowa po Tbilisi. W trakcie wycieczki zwiedzimy najstarsze świątynie miasta: m.in. cerkiew Metechi z XIII w., tuż obok cerkwi, która malowniczo wznosi się na skalistym urwisku nad wodami Kury, usytuowany jest pomnik założyciela miasta - króla Wachtanga Gorgasali. W trakcie wycieczki pieszej ul. Szarden, zobaczymy m.in. sobory Sioni i Anczischati (VI – VII w.). W półmroku świątyni ujrzymy niezwykły krzyż św. Nino, ramiona którego opadają ku ziemi. Wg legendy został on przez świętą zrobiony z gałęzi winogron. Z postacią św. Nino wiąże się wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemiach Starożytnej Gruzji w roku 324. Św. Nino jest uznawana w Gruzji za równą dwunastu apostołom. Jest patronką Gruzji, świętą Kościołów: prawosławnego, katolickiego (Christiana), ormiańskiego. Wjazd na wzgórza miasta. Zwiedzimy: Twierdzę Narikala, z której otwiera się przepiękna panorama Tbilisi a także wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji oraz wiele innych zabytków stolicy. Uroczysta kolacja z programem folklorystycznym. Nocleg (2).

  IV dzień: ŻINWALI - ANANURI – KAZBEGI – GERGETI (WYCIECZKA NA JEEPACH)

  Śniadanie o godz. 8.00-9.00. Tuż za Tbilisi wjeżdżamy na Gruzińską Drogę Wojenną. Szlak biegnący dzisiejszą asfaltówką był znany już od czasów starożytności. Od zarania dziejów rozmaite ludy i najeźdźcy przechodzili tędy przez Kaukaz. W czasach gruzińskiej monarchii wzdłuż Drogi Wojennej wzniesiono wiele fortyfikacji i wież strażniczych, część których dotrwała do dziś. Współczesna nazwa pochodzi z początku XIX w., kiedy Rosjanie zmodernizowali szlak, który odtąd służył im do szybkiego przerzucania wojsk podczas wojen z Turcją. Dziś pod nazwą - Gruzińska Droga Wojenna - kryje się niezwykle malownicza trasa biegnącą w poprzek Wielkiego Kaukazu. Obfituje ona w przepiękne widoki i zabytki gruzińskiej kultury.

  U zbiegu Aragwi i Pszawskiej Aragwi leży osiedle Żinwali. Droga biegnie przez malowniczy przełom, który prowadzi do Żinwalskiego zbiornika wodnego, gdzie zatrzymamy się na postój. Po wypoczynku wyruszymy do wsi Ananuri, nad którą wznoszą się groźne bastiony średniowiecznego zamku. Zza zębatych murów pnie się ku niebu ostro zakończona kopuła świątyni wybudowanej w 1689 r. Jej fasada jest wyłożona ciosanym kamieniem i bogato rzeźbiona. Wewnątrz świątyni zachowały się fragmenty fresków. Po zwiedzeniu wyruszamy w dalszą podróż wzdłuż przyprawiających o zawrót głowy przepaści, przewężeń i ryczących górskich potoków. Po drodze ujrzymy Krzyżową Przełęcz (koło Sioni), najwyższy punkt na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Przełęcz jest uwieńczona kamiennym krzyżem. Widzieli ten krzyż przejeżdżający w dyliżansach pocztowych Puszkin, Gribojedow, Lermontow i Aleksander Dumas (ojciec). W pobliżu Sioni droga ciągnie się we względnie szerokiej dolinie, która prowadzi do Kazbegi miasteczka z którego roztacza się wspaniały widok na pokryty wiecznym śniegiem Kazbek (Mkinwareweri). Ten gigant jest jednym z pięciotysięczników Kaukazu (5047 m n.p.m.). W Kazbegi urodził się znany gruziński pisarz XIX w. Aleksander Kazbegi, autor powieści, opowiadających o życiu gruzińskich górali. Tu znajduje się jego dom-muzeum.

  Z miasteczka widać sylwetkę starej cerkwi i dzwonnicy. Jest to Cminda Sameba w Gergeti. Zespół architektoniczny wzniesiono w XIV w. W górskiej części Gruzji taka skomplikowana i monumentalna budowla jest unikalna. Wycieczka na jeepach do Monastyru w Gergeti. Za Kazbegi rozpoczyna się Przełom Darialski, który był zawsze ważną granicą obronną. Tutaj garstka żołnierzy mogła zatrzymać natarcie całej armii. Przełom Darialski jest najbardziej surowym, ale też najpiękniejszym odcinkiem Gruzińskiej Drogi Wojennej. Po zwiedzeniu Gergeti wyjazd w podróż powrotną. Obiadokolacja po drodze. Powrót do Tbilisi. Nocleg (3).

  V dzień: SIGHACHI - BODBE - GURDŻAANI

  Śniadanie o godz. 9.00-10.00. Wykwaterowanie z hotelu. Wyjazd do Kachetii – ojczyzny win i skarbów kultury – regionu położonego w niezwykle malowniczej kotlinie pomiędzy pasmami Wielkiego Kaukazu a Górami Gomborskimi, na przedgórzach których rozciągają się winnice.

  Jedziemy do Kachetii Zewnętrznej, w północno-zachodniej, najbardziej zalesionej części której leży bardzo interesujące miasteczko Signachi. Wysoka krawędź doliny Alazani jest tu pocięta niezwykle fantastycznie. Równe powierzchnie są niewielkie i leżą na różnej wysokości, dzięki czemu poszczególne poziomy łączą kręte i strome ulice. Miasto wydaje się pocięte na kawałki, których nie można zebrać. Jako punkty orientacyjne służą jedynie stożkowe kopuły starych cerkwi. Cała ta skomplikowana kombinacja jest zamknięta w wielkim trójkącie twierdzy. Zakwaterowanie w hotelu. Po południu zwiedzimy oryginalne zabytki miasta i Alazańskiej Doliny z której otwiera się przepiękna panorama Kaukazu. W Signagi m.in. odwiedzimy Muzeum Narodowe, w którym będziemy mogli obejrzeć obrazy słynnego malarza-prymitywisty - Niko Pirosmaniego.

  W pobliżu miasta Signachi znajduje się klasztor (monastyr) św. Jerzego w Bodbe – siedziba biskupów kachijskich oraz miejsce spoczynku św. Nino. Monastyr został zbudowany w IX w. przeszedł gruntowną przebudowę w XVII w. Obecnie jest jednym z głównych miejsc pielgrzymek w Gruzji. Monastyr pięknie położony wśród cyprysów na stromym zboczu w dolinie Alazani.

  Po zwiedzeniu Bodbe przejazd do Gurdżaani, gdzie odwiedzimy rodzinę kachetyjską. Będziemy mogli wziąć udział w degustacji win, czaczy, spróbować swoich sił w przyrządzaniu smakołyku gruzińskiego "czurczchełły" i wypieku chleba. Uroczysta kolacja-bankiet. Powrót do Signachi. Nocleg (4).

  VI dzień: KWARELI – NEKRESI – GREMI - TELAWI

  Śniadanie o godz. 9.00-10.00. Wykwaterowanie z hotelu. Rozpoczynamy zwiedzanie Kachetii Wewnętrznej. Wzdłuż brzegu Alazani, u samego podnóża Gór Gomborskich biegnie kachetyjska szosa. Wsie z winnicami i kędzierzawymi sadami tworzą jedną zwartą ulicę. Gospodarczym ośrodkiem lewobrzeżnej części Kachetii Wewnętrznej jest Kwareli, miasto winiarzy. Z Kwareli wiąże się pamięć o urodzonym tam pisarzu i społecznym działaczu Gruzji Ilii Czawczawadze.

  W pobliżu Kwareli znajduje się Monastyr Nekresi z VI w. Na lewym brzegu Alazani jest wiele szacownych miejsc i zabytków historycznych. Należą do nich ruiny Gremi. Nad ruinami wznosi się na skale stara, zabytkowa cerkiew. Gremi jest starym gruzińskim grodem. W XVI w. istniała tu stolica Kachetyjskiego królestwa. Dotychczas zachował się zespół budynków akropolu z częścią pałacu, umocnieniami, ceglaną świątynią dobudowaną w 1565 r. W świątyni przetrwały do naszych czasów malowidła ścienne.

  Głównym ośrodkiem administracyjnym i kulturalnym Kachetii jest stare miasto Telawi. Leży ono malowniczo u podnóża Gór Gomborskich. Nad szeroką równiną, w centrum miasta znajduje się wiele historycznych budowli, m.in. twierdza z okrągłymi wieżami i wysokimi murami, dawny pałac królów kachetyjskich. Zakwaterowanie w hotelu w Telawi. Obiadokolacja. Nocleg (5).

  VII dzień: IKALTO – ALAWERDI - CINANDALI

  Śniadanie 8.30-9.30. Wykwaterowanie z hotelu. Jedziemy dalej… ku północnemu zachodowi od Telawi leży Ikalto - założono tutaj w wieku XI akademię. Istniała ona kilka stuleci i odegrała dużą rolę w rozwoju nauki średniowiecznej Gruzji. Naprzeciw Ikalto wznosi się biała świątynia Alawerdi. Była to w swoim czasie jedna z najwyższych budowli na świecie (76 m). Świątynia ta jest jednym z cenniejszych zabytków starej architektury gruzińskiej.

  Następnie odwiedzimy Cinandali. W XIX w. Cinandali należało do książąt Czawczawadze. Jego właścicielem był gruziński poeta Aleksander Czawczawdze, który otworzył szeroko drzwi swojego domu dla gości z północy. Tutaj Aleksander Gribojedow ożenił się z córką gospodarza Nino. Główną osobliwością dzisiejszego Cinandali jest jego wytwórnia win z ogromnymi piwnicami, którą będziemy mogli obejrzeć. Powrót do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Uroczysta obiadokolacja, pożegnanie się z Tbilisi. Nocleg (6).

  VIII dzień: UPLISCYCHE – SATAPLIA - KUTAISI

  Śniadanie o godz. 8.30-9.30. Wykwaterowanie z hotelu. Wyruszamy w drogę do Upliscyche - jednego z największych skalnych miast Gruzji, założonego w pierwszej połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e. (Upliscyche jest położone w pobliżu miasta Gori).

  Po zwiedzeniu przejazd do Rezerwatu Sataplia. W 1925 r. odkryto tu groty krasowe, a osiem lat później w warstwach wapieni stwierdzono ślady gigantycznych gadów – dinozaurów. Po przybyciu do Kutaisi zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg (7).

  IX dzień: KUTAISI – BAGRATI - MOCAMETA – GELATI - JASKINIA PROMETEUSZA

  Śniadanie o godz. 8.30-9.30. Po śniadaniu rozpoczynamy zwiedzanie z przewodnikiem Kutaisi – drugiego po Tbilisi, gospodarczego i kulturalnego ośrodka Gruzji, dawnej stolicy Królestwa Imeretii, jednego z najstarszych miast Zakaukazia. Miasto leży w dolinie rzeki Rioni, u jej wylotu z gór na równinę Kolhidzkiej Niziny. W trakcie wycieczki objazdowej zobaczymy wiele interesujących pamiątek przeszłości. Uwagę m.in. przyciąga świątynia nosząca imię gruzińskiego króla Bagrata. Mury tej świątyni (XI w.) wznoszą się na wzgórzu w zachodniej części miasta (obiekt na liście UNESCO).

  Po południu odwiedzimy Mocametę (klasztor św. Dawida i Konstantego – książąt Argveti, bohaterów umęczonych przez arabskich najeźdźców). Z klasztoru otwiera się urokliwy widok na Kutaisi. Dalej droga poprowadzi nas do Gelati. W XII w. wzniesiono zachowany świetnie do dzisiaj Sobór Gelacki (obiekt na liście UNESCO). Zachowały się tutaj ruiny znanej Gelackiej Akademii utworzonej przez gruzińskiego króla Dawida Budowniczego w pierwszej połowie XII w., gdzie istniała szkoła filozoficzna prowadzona przez wielkiego myśliciela tamtych czasów Jane Petrici. W Gelati była koronowana słynna królowa Tamara, władczyni, okres panowania której jest uznawany za "Złoty wiek" w historii Gruzji.

  Niedaleko Kutaisi znajduje się jeszcze jeden (poza Sataplia) unikalny zabytek natury – Jaskinia Prometeusza, w której można zobaczyć cztery warstwy stalaktytów oraz przepłynąć łódkami podziemną rzeką. Po powrocie do Kutaisi obiadokolacja. Nocleg (8).

  X dzień: TRANSFER NA LOTNISKO

  Transfer na lotnisko o godz. 3.30. Powrót do kraju. Wracamy pełni niezapomnianych wrażeń.

  * W ostatnim dniu pobytu w Kutaisi jest przewidziany nocleg, by przed wylotem można było się odświeżyć i odpocząć. Wyjazd na lotnisko jest o godz. 3.30.

  * Program imprezy jest ramowy. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie ze względu np. na pogodę w górach

  Koszt imprezy turystycznej wynosi:

  Kwota podana w złotych obejmuje 520 zł/ 570 zł/ 660 zł/ 840 zł + koszt samolotu ok. 850 zł (linii WizzAir) przy grupie 19 os./ 15 os./ 12 os./ 8 os.

  • Przelot samolotem na linii Warszawa/ew. Katowice – Kutaisi - Warszawa/ew. Katowice
  • Ubezpieczenie od KL oraz NNW
  • Usługi polskiego pilota-tłumacza
  • Sprzęt audio
  • Marżę biura

  Kwota podana w dolarach obejmuje opłatę dla gruzińskich kontrahentów 695 $/ 755 $/ 795 $ / 850 $ przy grupie 19 os./ 15 os./ 12 os./ 8 os.

  • 4 noclegi w hotelu *** w Tbilisi w centrum miasta
  • 1 nocleg w hotelu ****/*** w Signachi
  • 1 nocleg w hotelu ****/*** w Telawi
  • 2 noclegi w hotelu *** w Kutaisi
  • 9 śniadań (1 jako suchy prowiant przed transferem na lotnisko)
  • 8 obiadokolacji (w tym: jedna z programem folklorystycznym w Tbilisi oraz jedna kolacja-bankiet z degustacja win i czaczy oraz zabawą w Gurdżaani)
  • Transport na całej trasie przejazdu

  Koszt wycieczek (płatne na miejscu) wynosi 75 $, w tym:

  • Bilety wstępów do obiektów, objętych programem zwiedzania (w tym: przepłynięcie łodziami w Jaskini Prometeusza)
  • Usługi przewodnika/ów gruzińskiego/ich na całej trasie przejazdu (języki rosyjski, angielski) – tłumaczenie na język polski przez pilota polskiego
  • Wycieczka jeepami z Kazbegi do Gergeti
  • Bilety na kolejkę w Tbilisi
  Czas trwania wycieczki 10-dniowa
  Ask about this product

  Filtrowanie

  Nasza oferta