Armenia dla koneserów. W Krainie Tysiąca Krajobrazów

W Krainie Tysiąca Krajobrazów

Zwiedzanie z elementami wypoczynku

14.09 – 21.09.2024 (8 dni/7 noclegów)

Grupa 10-osobowa

 

Armenia – kraj o niezwykle ciekawej historii, sięgającej czasów starożytnego potężnego królestwa Urartu (XI – VII w. p.n.e), zapierających dech w piersiach widokach, kraj smacznej kuchni i przyjaznych ludzi – przedstawicieli narodu, który swoje pochodzenie wywodzi od Hajka, prawnuka Noego.

Armenię często się nazywa Krainą Tysiąca Krajobrazów. Prawie cała Armenia położona jest wyżej niż kraje z nią sąsiadujące. Odcięta od nich praktycznie ze wszystkich stron przez zaporę wyniosłych wzgórz i wierzchołków górskich przypomina masywną skalistą wyspę, wyłaniająca się z otaczających ją dolin, stepów i równin…

 

Erywań – Zvarnots – Eczmiadzyn – Dolina Ararat – Khor Virap – Areni – Noravank – Karaundż – Goris – Tatew – Przełęcz Selimska – Diliżan – Agarcyn – Jezioro Sewan – Geghard – Garni – Erywań


Dlaczego warto:

 

 • Podczas naszych wypraw zapewniamy turystom zarówno poznanie unikalnych zabytków, obcowanie z przyrodą, jak i "zanurzenie się" w lokalny koloryt w postaci smaków, zwyczajów i obrzędowości
 • W trakcie wycieczki objazdowej po Armenii staramy się wygospodarować czas na wypoczynek i zabawę
 • Dbamy o to, by program nie był przeładowany oraz by w trakcie wycieczki nie było zbyt długich i męczących przejazdów
 • Nie zwiedzamy w pośpiechu, lecz w taki sposób, by móc poczuć magię niezwykłych miejsc
 • Oferujemy sprawdzony hotel **** z basenem usytuowany w samym sercu zabytkowego centrum Erywania
 • Dużą uwagę przywiązujemy do różnorodności serwowanych dań w restauracjach z kuchnią regionalną. Poza śniadaniem staramy się unikać posiłków w hotelach. Do obiadokolacji o godz. 16.00/ew. 16.30 zawsze zamawiamy napoje, kawę/herbatę, deser
 • W trakcie przejazdów w busie do dyspozycji woda mineralna gazowana lub niegazowana

 

W programie:


1 dzień – 14 września (sobota) - WARSZAWA – ERYWAŃ

Spotkanie na lotnisku Warszawa-Okęcie o godz. 20.50, wylot do Erywania o godz. 22.50.


2 dzień – 15 września (niedziela) – ERYWAŃ – ZVARNOTS – ECZMIADZYN

Przylot do Erywania o godz. 04.25 (czasu ormiańskiego, dwie godziny do przodu względem czasu polskiego). Transfer do hotelu, zakwaterowanie w hotelu **** w samym sercu Erywania, wypoczynek (1) (pierwsza doba pobytu obejmuje czas do godz. 13.00).

Śniadanie 9.30 – 10.30. Po śniadaniu wycieczka objazdową po Erywaniu – jednym z najstarszych miast świata, usytuowanym na tle biblijnej Góry Ararat. W programie m.in.: Teatr Opery i Baletu, Muzeum Historii Armenii, Kaskada - jeden z najciekawszych budynków muzealnych w mieście, gdzie sale ekspozycyjne ukryte są pod schodami wiodącymi na wzgórze (wjazd schodami ruchomymi).W pobliżu Kaskady wstąpimy na kawę i pyszne lody do kawiarni.

 

W godzinach popołudniowych przejazd do Zvartnots (ok. 25 km) na zwiedzanie jednego z cudów ormiańskiej architektury sakralnej z VI w. Ruiny świątyni wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie udamy się na zwiedzanie Eczmiadzyn (Vagarsapat) – starożytnej stolicy Armenii, miasta będącego od IV w. duchowym centrum Armenii i siedzibą głowy kościoła ormiańskiego - Katolikosa. Katedra w Eczmiadzyn (301-303r. n.e.) słynąca z pięknych fresków oraz bogatych zbiorów przedmiotów liturgicznych jest najstarszą świątynią chrześcijańską w kraju. Po zwiedzeniu o godz. 17.00 obiadokolacja w restauracji w Eczmiadzyn z widokiem na kompleks sakralny, gdzie przy ołtarzu pod otwartym niebem modlili się m.in. Papież Jan Paweł II w roku 2001 oraz Papież Franciszek w roku 2016. Powrót do Erywania (ok. 35 km), wypoczynek, nocleg (2).

 

3 dzień – 16 września (poniedziałek) – DOLINA ARARAT – KHOR VIRAP – ARENI - NORAVANK - KARAUNDŻ – GORIS

Wcześniejsze śniadanie. Wymeldowanie z hotelu i przejazd do klasztoru Khor Virap (ok. 45 km) skąd rozpościera się piękna panorama na pokrytą śniegiem Górę Ararat. W podziemiach, znajdujących się pod wybudowaną w późniejszym czasie cerkwią klasztoru, był przetrzymywany św. Grzegorz, który po wyjściu na wolność ochrzcił w 301 roku naród ormiański, a religia chrześcijańska została przyjęta przez Ormian jako religia państwowa. W pobliżu Khor Virap znajdują się ruiny starożytnej stolicy Armenii - Artaszata. Stąd do "świętej góry" Ormian Ararat jest tylko 30 km, ale w dolinie rzeki Araks przebiega granica między Armenią a Turcją (Ararat obecnie leży po stronie tureckiej). Do klasztoru prowadzą schody (nie są zbyt trudne w pokonaniu oraz trochę dłuższa droga asfaltowa). 

 

Następnie odwiedzimy kolebkę winiarstwa - wioskę Areni (ok. 80 km), w rejonie wioski została odkryta winnica i 5 winnych piwnic, które liczą sobie 6100 lat. Zwiedzanie przedsiębiorstwa produkującego wina oraz degustacja win i wódeczki z owoców.

 

Przejazd do klasztoru Noravank (XIII-XV w.) (ok. 10 km) - ważnego ośrodka kulturalno-duchowego Armenii, położonego w pięknej scenerii otaczających go „czerwonych” skał. Podjazd pod Noravank busem. W trakcie podróży obiadokolacja w restauracji z pyszną kuchnią domową. Przejazd do Karaundż (ok. 140 km) – starożytnego obserwatorium astronomicznego, jednego z najstarszych w świecie (7500 lat). Przejazd do pobliskiego miasteczka Goris (trasa przejazdu w tym dniu ok. 280 km). Zakwaterowanie w hotelu ***, nocleg w Goris (3).

 

4 dzień – 17 (wtorek) – GORIS – MONASTER TATEW – PRZEŁĘCZ SELIMSKA - DIŁIŻAN

Śniadanie. Przejazd do kolejki górskiej „Skrzydła Tatew” (2010) – najdłuższej kolejki na świecie (trasa przejazdu ok. 40 km), wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa. Wjazd kolejką górską do Monasteru Tatew. Monaster umiejscowiony na stromych, skalistych zboczach ma charakter obronny i stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Armenii. Głównym obiektem zespołu klasztornego jest kościół św. Piotra i Pawła z IX wieku. Na dziedzińcu klasztoru znajduje się Gawazan – niegdyś „tańcząca” 8-metrowa kolumna, która przy dotknięciu odchylała się od pionu, po czym powracała do wcześniejszej pozycji.

 

Następnie przejazd przez Przełęcz Selimską znajdującą się na wysokości 2500 m n.p.m. W starożytności przez przełęcz przechodził Wielki Jedwabny Szlak. Postój przy Selimskim Karawan-seraju. Przejazd do kurortu Diliżan usytuowanego na wysokości 1200 – 1500 m n.p.m. (trasa przejazdu w tym dniu ok. 280 km). Zakwaterowanie w hotelu ***+. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg (4).

 

5 dzień – 18 września (środa) – DILIŻAN – AGARCYN – JEZIORO SEWAN – ERYWAŃ

Śniadanie. Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Miasteczko Diliżan słynie z ciekawej architektury w pełni odtwarzającej ducha starego XIX-wiecznego miasta. Zwiedzanie i czas na kawę w zabytkowej kawiarni. Następnie przejazd i obejrzenie klasztornego zespołu Agarcyn z XIII w., wyłaniającego się wśród gęstych drzew, co stwarza wrażenie zagubionego bajkowego świata.

 

Wycieczka nad Jezioro Sewan - jedno z najwyżej położonych jezior świata (1925 m n.p.m.). Jezioro otaczają góry sięgające 3,6 tys. metrów. Surowe i majestatyczne kryją w sobie niezwykłe piękno. Wejście pieszo na wzgórze półwyspu Achtamar, na którym znajduje się klasztor Sewanawank (X w.). Wejście schodami nie jest zbyt trudne w pokonaniu. Są tarasy, na których można się zatrzymać i odpocząć. Obiadokolacja w Sewan. Powrót do Erywania (trasa przejazdu w tym dniu ok. 100 km). Wypoczynek, nocleg w Erywanie (5).

 

6 dzień – 19 września (czwartek) - C.D. ERYWAŃ

Śniadanie 8.30 – 10.00. Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie Muzeum Ludobójstwa (zbrodni popełnionych na Ormianach przez Imperium Osmańskie). Następnie udamy się do Matenadaran – jednego z największych w świecie muzeów starożytnych rękopisów (17 000 egz.), w którym odnajdziemy również akcenty polskie. Po zwiedzeniu przejazd do fabryki „Ararat”, produkującej słynny koniak (brandy) od 1887 r. Zwiedzanie przedsiębiorstwa oraz degustacja różnych gatunków koniaku. Zakupy zrobione na rynku, Vernissage, na przedsiębiorstwie Ararat, będziemy mogli zostawić w hotelu, odbierzemy je po powrocie z wyjazdu po Armenii. Obiadokolacja nad rzeką w restauracji z kuchnią regionalną. Powrót do hotelu na wypoczynek, nocleg (6).

 

7 dzień – 20 września (piątek) – GEGHARD – GARNI

Śniadanie 8.30 – 10.00.  Po śniadaniu będziemy mogli odwiedzić rynek, których już tak niewiele zachowało się we współczesnym świecie, na którym pachnie świeżymi owocami, warzywami, wspaniałymi przyprawami i ormiańskimi smakołykami, które będziemy mogli zakupić. Wstąpimy także na Vernissage z rękodziełem ormiańskim.

Następnie przejazd do Geghard na zwiedzanie wykutego w skalach monastyru Świętej Włóczni (XII-XIII w.), położonego w malowniczym jarze rzeki Azat (ok. 40 km). Świątynia jest arcydziełem architektury średniowiecznej, znajdującym się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (*ew. koncert pieśni liturgicznych w świątyni z niezwykłą akustyką na specjalne zamówienie). W pobliżu Gegharg odwiedzimy Skalną Symfonię. Następnie przejazd do Garni (ok. 12 km).

 

W Garni znajduje się słynna świątynia Słońca – wybitne dzieło sztuki i architektury z I w. n.e. W starożytności świątynia wraz z fortecą dominującą nad okolicą wchodziła w skład letniej rezydencji Arszakidzkiego carskiego dworu. Po zwiedzaniu obiadokolacja z tradycyjną kuchnią ormiańską w wiejskim domu w Garni z pokazem wypieku chleba – ławasz oraz poczęstunkiem wódeczką wyprodukowaną z różnych owoców. Powrót do Erywania (ok. 30 km), wypoczynek, nocleg (7).

 

8 dzień – 21 października (sobota) – ERYWAŃ - WARSZAWA

Lunchbox zamiast śniadania. Transfer na lotnisko o godz. 02.00/02.30. Wylot samolotu z Erywania o godz. 05.30. Przylot do Warszawy o godz. 07.25 (czasu polskiego). Wracamy do kraju pełni niezapomnianych wrażeń :).

 

Koszt imprezy turystycznej 

               Grupa 10-osobowa: 1580 zł + 660 $ (część dewizowa)

+ koszt biletu na samolot (Linie Lotnicze LOT)

 

Świadczenia biura zawierają:

 

 • Transfery autokarem „z” i „na” lotnisko w Erywaniu
 • 7 noclegów w hotelach ****/*** w centralnej części zwiedzanych miast (5 noclegów w Erywaniu w hotelu**** z basenem, 1 nocleg w hotelu *** w Goris, 1 nocleg ***+ w kurorcie Diliżan)
 • 7 śniadań (w tym jeden lunchbox)
 • 6 obiadokolacji w eleganckich restauracjach z kuchnią regionalną lub kuchnią domową u gościnnych gospodarzy (wg programu)
 • Transport w trakcie podróży po Armenii
 • Wodę mineralną (0,3l) na każdy dzień podróży
 • Realizacje programu turystycznego
 • Sprzęt audio
 • Ubezpieczenie KL 300 000 zł, od NNW 25 000 zł, OC 100 000 zł, Assistance 300 000 zł, bagaż podróżny 2000 zł, podróż samolotem 400 zł, Covid 19 i choroby przewlekłe (!) 300 000 zł (TU Europa)
 • Opiekę na terenie Armenii
 • Składkę na TFG oraz TFP – 26 zł (obligatoryjnie)

 

Cena nie zawiera:

 

 • Biletu na samolot (Linii Lotniczych LOT), orientacyjny koszt od ok. 1755 zł (z bagażem podręcznym oraz walizką kabinową 8 kg o wymiarach 55 x 40 x 23 cm) do 2055 zł (z bagażem podręcznym, walizką kabinową 8 kg oraz bagażem rejestrowanym 23 kg)
 • Pakietu lokalnych usług turystycznych ok. 150 $ (płatne na miejscu w Erywaniu). W pakiecie: opłaty rezerwacyjne, wstępy do zwiedzanych obiektów, usługi przewodników muzealnych, poczęstunek Kaskada, degustacje w Areni, wstęp na Tatew, degustacja koniaków Ararat, warsztaty, poczęstunek w Garni, usługi przewodnika ormiańskiego na całej trasie zwiedzania (tłumaczenie na język polski)

 

Informacje dodatkowe:

 

 • Rata pierwsza jest płatna przy zapisie 1265 zł (ok. 30% kosztu imprezy), pozostała należność powinna być wniesiona najpóźniej 30 dni przed dniem rozpoczęcia wycieczki
 • Część dewizowa zawarta w cenie imprezy turystycznej płatna w biurze w dolarach lub w złotych wg NBP na dzień wpłaty/lub przelewem na konto biura w złotych zgodnie z Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa w imprezach BP Areatour (faktura biura)
 • Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej
 • Ceny biletów lotniczych mogą się różnić w zależności od dnia zakupu. Bilety mogą byś zakupione tak samodzielnie, jak i przez biuro. Ostateczną cenę biletów potwierdzamy po założeniu imiennej rezerwacji lotu. Pary zwykle wybierają następujący wariant: jeden bilet z walizką kabinową, a jeden z walizką kabinową + z bagażem rejestrowanym. Możemy zorganizować przeloty z innych miast niż Warszawa. Nie pobieramy żadnej prowizji za zakup biletów

 

*Imprezę realizuje Biuro Podróży Areatour Andrzej Kołłątaj, ul. Piotrkowska 31 lok. 52 (w końcu podwórza, prawa oficyna, domofon 107), tel. 692 160 363/509 673 692 lub 42 630 80 00 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

*Zdjęcia do strony własność Iriny Pirożak-Dziuk

 

Czas trwania wycieczki 8-dniowa
Zadaj pytanie