Turcja. Stambuł dla koneserów. Śladami Dynastii Sulejmana Wspaniałego

 

Stambuł (Konstantynopol) – jedno z najbardziej zachwycających i najczęściej odwiedzanych miast świata. Największe a zarazem najludniejsze miasto Turcji, rozciągające się po obu stronach Bosforu, od północnego wybrzeża Morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego. Jedyne miasto na świecie usytuowane na dwóch kontynentach – w europejskiej Tracji i azjatyckiej Bitynii. Miasto o niezwykłej historii, sięgającej VII w. p.n.e., pełniące niegdyś funkcję stolicy Cesarstwa wschodniorzymskiego (później Bizantyńskiego), Cesarstwa Łacińskiego, niejednokrotnie oblegane przez Turków na przełomie XIV/XV w., a od roku 1453 do 1919 - stolica Imperium Osmańskiego oraz do 1923 stolica powstałej na gruzach imperium - Republiki Tureckiej. W Stambule, jak w kalejdoskopie będziemy mogli zobaczyć zabytki różnych kultur, religii, poznać historię narodów, które tworzyły to niezwykłe miasto.

Zapraszamy na wycieczkę Śladami Dynastii Sulejmana Wspaniałego koneserów kultury osmańskiej oraz fanów „Wspaniałego stulecia”.

 

07.11 - 13.11.2024 (7 dni/6 noclegów)

Grupa 12-osobowa


Dlaczego warto:

 

 • Oferujemy kameralny hotelik usytuowany w centralnej części Stambułu w 20/25 min. od najważniejszych zabytków
 • Podczas wycieczki w kameralnym gronie zapewniamy możliwość "zanurzenia się" w lokalny koloryt oraz spróbowania miejscowej kuchni. Nie zwiedzamy w pośpiechu, lecz w taki sposób, by móc poczuć magię niezwykłych miejsc
 • Poza słynnymi zabytkami zwiedzimy także ciekawe miejsca usytuowane z dala od popularnych tras turystycznych, odwiedzimy azjatycką część miasta, poświęcając na to cały dzień, w części azjatyckiej zamówimy również kolację
 • Zaprosimy Państwa na rejs po Bosforze prywatnym jachtem (na wyłączność)

 

W programie:

 

Dzień 1 – 7 listopada (czwartek) – WARSZAWA - STAMBUŁ

Spotkanie w Warszawie na lotnisku Okęcie o godz. 10.50 i wylot do Stambułu o godz. 12.50. Po przylocie o 17.30 (czasu tureckiego) transfer do hotelu. Zameldowanie się, wyjście na spacer i kolację w lokalnej restauracji (na zamówienie dla grupy lub ew. we własnym zakresie). Nocleg (1).

 

Dzień 2 – 8 listopada (piątek) – STAMBUŁ – DZIELNICA SULTANAHMET

Śniadanie. O godz. 09.30 spotkanie z przewodnikiem stambulskim. Zanurzenie się w atmosferę Stambułu z czasów Sulejmana Wspaniałego proponujemy rozpocząć od zwiedzania zabytkowej dzielnicy Sultanahmet. Najpierw udamy się z wizytą do Pałacu Topkapi - głównej rezydencji sułtanów osmańskich, zbudowanej w wieku XV i pełniącej tę funkcję do połowy wieku XIX. Zobaczymy eleganckie stylowe wnętrza, zajrzymy do Haremu (dodatkowo, poza zwiedzaniem muzeum), gdzie toczyło się życie kobiet na dworze, pełne intryg, historii miłosnych i niebezpieczeństwa. Przespacerujemy się przez ogród przy pałacu.

 

Chwila czasu wolnego na kawę/herbatę, następnie w programie: Sobór św. Zofii (VI w.) zwany też Wielkim Kościołem – na przestrzeni wielu stuleci niedościgniony wzór świątyni doskonałej i symbol Kościoła bizantyńskiego, w którym koronowano cesarzy Bizancjum. Po zajęciu Konstantynopola przez Turków osmańskich, Haga Sofia została zamieniona na meczet, w tym okresie dobudowano do świątyni minarety. Świątynię chrześcijańską miał przyćmić wybudowany na początku wieku XVII meczet Ahmeda I zwany Błękitnym, czy tak się stało będą mogli Państwo się przekonać… Przy świątyni Hagia Sophia zobaczymy mauzoleum syna słynnej sułtanki Hurrem i Sulejmana – sułtana Selima II i jego żony.

 

Po drodze do Błękitnego meczetu zobaczymy łaźnie Hurrem-Roksolany, które powstały na rozkaz Sulejmana Wspaniałego. Budową łaźni kierował jeden z najwybitniejszych architektów epoki Sinan. Łaźnie Roksolany stanowią szczególną atrakcję turystyczną Sultanahmet. Funkcjonowały one do 1910 roku, obecnie po restauracji znów przyjmują gości spragnionych pozbyć się zmęczenia i pobudzić własną witalność. W Turcji zachowało się wiele łaźni, które zostały niezmienione przez wiele stuleci. Zwiedzimy meczet sułtana Achmeda I – jeden z najwspanialszych przykładów sztuki islamu z tzw. „klasycznego okresu”, zobaczymy Hipodrom z IV w. i wiele ciekawych zabytkowych budowli na placu sułtana Achmeda.

 

W niewielkiej odległości od meczetu znajduje się Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej z kolekcją ceramiki, wyrobów ze szkła i dywanów. Muzeum zostało otwarte w 1983 r. w odrestaurowanym Pałacu Ibrahima paszy – wielkiego wezyra w latach 1523–1536, polityka i dowódcy wojskowego oraz prywatnie przez wiele lat przyjaciela i, jak podają źródła historyczne, prawdopodobnie szwagra Sulejmana Wspaniałego. Za czasów Sulejmana w pałacu tym miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, w tym związanych z rodziną sułtana. Obecnie w pałacu odnajdziemy też wątek polski, mieści się tu oddział Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule. Obiadokolacja (na zamówienie w jednej z urokliwych restauracji na Starym Mieście lub ew. we własnym zakresie), czas wolny. Wypoczynek, nocleg (2).

 

Dzień 3 – 9 listopada (sobota) – DZIELNICE VEFA, EMINONU I GALATA

Śniadanie. W tym dniu podążając szlakiem przedstawicieli dynastii Osmanów odwiedzimy dzielnicę Vefa, w której znajduje się najbardziej okazały budynek wzniesiony w Stambule za panowania Sulejmana Wspaniałego – meczet Sulejmana. Obiekt ten jest uważany za najdoskonalsze dzieło architekta Sinana i jego triumfalną odpowiedź na wyzwanie, które sam sobie rzucił, starając się udowodnić, że można budować lepiej niż Grecy. Poza meczetem, kompleks stanowiły szkoła koraniczna, schronisko dla bezdomnych, karawanseraj, łaźnia turecka, szpital i sklepy. Zgodnie z przekazem Sulejman przyprowadził tu Hurrem w ostatnich dniach jej życia i powiedział, że tu, w tym meczecie, bije jego serce, na co usłyszał, że chciałaby być pochowana w „sercu” swego ukochanego. Tak też się stało. W pobliżu meczetu znajduje się grobowiec Roksolany, później został tu pochowany sam Sulejman, jak również budowniczy meczetu – słynny architekt Sinan. Na południowym brzegu Złotego Rogu w dzielnicy Eminonu zobaczymy meczet Rustema paszymęża sułtanki Mihrimah. Wnętrze meczetu pokryte fajansem. Płytki, które wyprodukowano w Izniku, zachwycają misternym wzorem z motywem tulipanów i form geometrycznych na białym tle.

 

Następnie odwiedzimy jeden z najstarszych krytych bazarów w mieście – Egipski (XVII w.) usytuowany na nabrzeżu. W czasach osmańskich handlowano tu przyprawami przywożonymi z Egiptu. Znajduje się tu ogromna ilość sklepików z przyprawami, żywnością i tekstyliami. Odwiedzimy tu zabytkową kawiarenkę z XVIII w., w której będziemy mieli możliwość odpocząć i napić się południowej kawy :). Po odpoczynku przespacerujmy się do tzw. Nowego Meczetu - (Valide) (XVI w.) – zachwycającego arcydzieła sztuki islamskiej, którego budowa trwała ponad 60 lat. Prace nad meczetem rozpoczęto na życzenie Safiye Sultan – żony sułtana Murada III.

 

W godzinach popołudniowych przejazd do dzielnicy Galata. W czasach Bizancjum znajdowało się tu miasto. Pomiędzy miastem tym a Konstantynopolem rozciągany był łańcuch broniący wstępu do zatoki, w której stacjonowały okręty bizantyjskie. Wieża, w której znajdował się koniec łańcucha została zniszczona w czasie IV krucjaty krzyżowców. Obecną Galatę zbudowali niegdyś genueńczycy, którzy panowali tutaj przez okres prawie 200 lat od XIII do XV w. Z tamtego okresu zachowała się Wieża Galaty (63 m) – jeden z najbardziej znanych zabytków dzielnicy, którą odwiedzimy. Przespacerujemy słynną ulicą Istiklal Caddesi, na której znajduje się wiele zabytkowych budowli – budynków dawnych ambasad z XIX/pierwszej połowy XX w., świątyń chrześcijańskich różnych konfesji, teatrów, galerii sztuki, sklepików z pamiątkami. Przez centralną część Istiklal przebiega linia tramwajowa obsługiwana wyłącznie przez pojazdy zabytkowe. Przy Istikal Caddesi odwiedzimy Bazylikę św. Antoniego PadewskiegoObiadokolacja w jednej z restauracji rybnych w eleganckich wnętrzach Pasażu Kwiatowego (XIX w.) (dla osób chętnych). Powrót do hotelu, wypoczynek, nocleg (3).

 

Dzień 4 – 10 listopada (niedziela) – REJS STATKIEM – KADIKOY – USKUDAR – KUZGUNDŻUK (AZJATYCKA CZĘŚĆ STAMBUŁU)

Śniadanie. Po śniadaniu udamy się na przystań, by przepłynąć statkiem na azjatycki kontynent w Stambule, co pozwoli nam w zupełnie inny sposób spojrzeć na to niezwykłe miasto. Czekają na nas oszałamiające widoki na Bosfor, przesiąknięty duchem sztuki Kadikoy, konserwatywny Uskudar, wąskie zabytkowe uliczki, obiekty architektoniczne Sinana, targowiska, prawdziwy ekmek balyk i osmańskie słodycze :).

 

W poszukiwaniu inspiracji najpierw odwiedzimy Kadikoy. W Kadikoy nie spotkamy tłumów turystów, natomiast w pełni odczujemy atmosferę dynamicznej, beztroskiej dzielnicy, w której ludzie potrafią cieszyć się życiem. Jest tu masa butików, sklepików z pamiątkami, galerii sztuki, kawiarni i restauracji. Zobaczymy alejkę kolorowych parasoli i ulicę, na której handluje się antykwariatem.

 

Ze świeckiego Kadikoy udamy się do Uskudar, gdzie mieszkają Turcy ściśle przestrzegający tradycji. Poznamy przeszłość Uskudar, odwiedzimy Meczet Mihrimah – córki Sulejmana Wspaniałego, zbudowany przez Sinana. Jeden meczet Mihrimah znajduje się w europejskiej części Stambułu, a drugi w części azjatyckiej miasta. W Stambule mówi się, że kiedy słońce zachodzi nad jednym meczetem, księżyc wschodzi nad drugim. Zobaczymy także inne dzieła wielkiego architekta. Przejdziemy się uliczkami, gdzie po dziś dzień zachowało się wiele drewnianych domów.

 

Następnym punktem naszej wycieczki będzie Kuzgundżuk – jedna z najstarszych i wielowyznaniowych dzielnic Stambułu. Przez wieki mieszkali tu obok siebie Grecy, Żydzi, Ormianie i Turcy. Ludzie różnych religii i kultur pokojowo współmieszkają tu i dzisiaj. Podczas spaceru zobaczymy świątynie kilku wyznań, domy o niezwykłej kolorystyce, dowiemy się wiele ciekawych rzeczy z życia dzielnicy.

 

Po zwiedzaniu udamy się na wzgórze Camlica położone na dwóch z siedmiu wzgórz Stambułu, by z tarasu widokowego (265 m n.p.m.) podziwiać Stambuł, zatokę Złoty Róg i Wyspy Książęce. Napijemy się herbaty i zjemy obiadokolację w jednej z urokliwych kameralnych restauracyjek (dla osób chętnych). Powrót do hotelu, nocleg (4).

 

Dzień 5 – 11 listopada (poniedziałek) – BESIKTAS - AKARETLER - WYCIECZKA PRYWATNYM JACHTEM PO BOSFORZE

Śniadanie. Po śniadaniu przejazd do dzielnicy Besiktas, w której m.in. poznamy historię dziejów słynnego pirata, a później naczelnego dowódcy floty tureckiej – admirała Barbarossy. Hayreddin/Barbarossa uczynił flotę Imperium Osmańskiego jedną z najpotężniejszych sił zbrojnych w ówczesnym świecie. Zobaczymy zabytki związane z tą postacią oraz flotą czasów Sulejmana.

 

Następnie udamy się do dzielnicy Akaretler słynącej z architektury XIX-wiecznej. Piękne kamienice w tej tętniącej życiem dzielnicy zostały wybudowane w swoim czasie dla wysokich rangą urzędników Pałacu Dolmabahce. Zwiedzimy dzielnicę, zobaczymy Park Macka, Muzeum Marynarki Wojennej poświęcone historii tureckiego żeglarstwa, zajrzymy do sklepików rozlokowanych w bocznych uliczkach, wstąpimy na kawę do miejscowej kawiarenki. Następnie zwiedzimy Pałac Dolmabahce – pierwszy pałac w Stambule, który został zbudowany w stylu europejskim przez architekta ormiańskiego pochodzenia Karabeta Balyana na polecenie sułtana Abdulmesida I w połowie XIX w. Sułtan postanowił przenieść siedzibę do nowej rezydencji, ponieważ wnętrza Pałacu Topkapi już nie odpowiadały trendom nowej epoki. W pałacu znajduje się wiele pamiątkowych darów od goszczących tu koronowanych głów Europy. Po powstaniu Republiki Tureckiej pałac został oddany do dyspozycji pierwszego prezydenta Turcji Ataturka, który zatrzymywał się tu podczas letnich wizyt w Stambule.

 

Po zwiedzeniu pałacu przejazd do Galataport - jednego z najnowocześniejszych portów wycieczkowych Europy (1,2 km) położonego w najcenniejszej części Bosforu. Stąd wypłyniemy w romantyczną podróż po Bosforze prywatnym jachtem, z którego będziemy mogli nacieszyć wzrok pięknymi zabytkami znajdującymi się nad Bosforem i delektować się turecką herbatą. Po wycieczce obiadokolacja w tawernie nad Bosforem (dla osób chętnych). Powrót do hotelu, nocleg (5).

 

Dzień 6 – 12 listopada (wtorek) – dzień przeznaczony na wypoczynek i zakupy

W tym dniu po śniadaniu będziemy mogli odwiedzić najsłynniejszy bazar Stambułu, poznać jego historię i potargować się robiąc zakupy. Wielki Bazar – jeden z największych obiektów tego typu w Turcji. Zajmuje on 30 hektarów, ma 61 ulic i ok. 3500 sklepików, Lunch we własnym zakresie. Wieczorem zaprosimy Państwa na uroczystą kolacje pożegnalną. Powrót do hotelu, nocleg (6).

 

Dzień 7 – 13 listopada (środa) – STAMBUŁ – WARSZAWA

Śniadanie. Spacer promenadą nad Morzem Marmara, ew. ostatnie zakupy, wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Na lotnisku powinniśmy być o godz. 12.55. Wylot do Warszawy o godz. 14.55. Przylot do Warszawy o godz. 15.35 (czasu polskiego). Wracamy do kraju pełni niezapomnianych wrażeń :).

 

Koszt imprezy turystycznej:

Grupa 12-osobowa od 2375 zł + 430 euro (część dewizowa)

 

Świadczenia biura zawierają:

 • Bilet na samolot w cenie 1690 zł na trasie Warszawa-Stambuł-Warszawa (LL LOT, z bagażem podręcznym, walizką kabinową 55 x 40 x 23 - 8 kg i bagażem rejestrowanym 23 kg)
 • Transfery „z” i „na” lotnisko w Stambule
 • 6 noclegów w kameralnym hotelu w centralnej części miasta
 • 6 śniadań
 • Transport na miejscu: bus/taksi/tramwaj/podziemna kolejka/metro w trakcie zwiedzania Stambułu
 • Realizację programu turystycznego
 • Ubezpieczenie KL 40 000 euro + NNW 5 000 euro + bagaż 500 euro + choroby przewlekłe (!) + Covid (TU Europa)
 • Obligatoryjną składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny + Turystyczny Fundusz Pomocowy - 26 zł/os.
 • Sprzęt audio
 • Opiekę przedstawiciela biura na terenie Turcji
 • Vat-marżę dla biur podróży

 

Cena nie zawiera:

 

 • Pakietu lokalnych usług turystycznych ok. 190 euro (płatne na miejscu w Stambule). W pakiecie: opłaty rezerwacyjne do zwiedzanych obiektów, usługi miejscowego przewodnika (6 dni), rejs statkiem, wstępy do zwiedzanych obiektów: Pałacu Topkapi, Haremu (dodatkowo), Haga Sofia, Pałacu Dolmabahce, Haremu (dodatkowo), świątyń (darowizna), usługi przewodników muzealnych (tłumaczenie na język polski), wycieczka prywatnym jachtem (na wyłączność), 1 kolacja uroczysta, zwyczajowe napiwki dla kierowców
 • *Dla osób chętnych spożywać posiłki wspólnie z grupą obiadokolacje będą zamawiane przez naszego przewodnika i są to zestawy różnych dań kuchni tureckiej z napojami podane do wspólnego stołu o godz. 16.00/16.30, byśmy mogli skosztować jak najwięcej różnorodnych potraw :). Na 5 obiadokolacji trzeba przeznaczyć ok. 115-120 euro (płatne na miejscu)

 

Informacje dodatkowe:

 • Rata pierwsza jest płatna przy zapisie 1265 zł (ok. 30% kosztu imprezy, w tym przedpłata za bilet lotniczy, pozostała należność powinna być wniesiona najpóźniej 30 dni przed dniem rozpoczęciem wycieczki)
 • Część dewizowa zawarta w cenie imprezy turystycznej płatna w biurze w euro lub w złotych wg NBP na dzień wpłaty/lub przelewem na konto biura w złotych zgodnie z Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa w imprezach BP Areatour (faktura biura)
 • Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej

 

*Ze względu na dużą inflację w Turcji, koszt wejść do obiektów będzie jeszcze aktualizowany.

*Hotel jest usytuowany w starej historycznej dzielnicy miasta niedaleko większości najbardziej znanych atrakcji turystycznych i w pobliżu promenady nad Morzem Marmara. Do dyspozycji gości m.in. łazienka a w niej ręczniki, suszarka do włosów, kosmetyki. W pokoju jest lodówka, czajnik i bezpłatne wi-fi. Hotel kameralny, posiada windę.

*Granicę Turcji przekraczamy z z paszportem lub Dowodem Osobistym. Dokument tożsamości musi być ważny min. 150 dni od momentu wjazdu do Turcji.

*Podczas wizyty w meczetach należy ściągnąć buty i poruszać się tylko w skarpetkach (sugerujemy wziąć zapasowe), kobiety muszą mieć chustę na głowie.

*Imprezę realizuje Biuro Podróży Areatour. Zapisy: Łódź, ul. Piotrkowska 31 lok. 52 (w końcu podwórza, prawa oficyna, domofon 107), Tel. 692 160 363 lub 42 630 80 00, 509 673 692 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

http//www.areatour.pl

 

 

*Zdjęcia do strony autorstwa:

https://pixabay.com/pl/users/1963kafkas-7217235/
https://pixabay.com/pl/users/2427999-2427999/
https://pixabay.com/pl/users/alpcem-13834806/
https://pixabay.com/pl/users/andrebotelho-10739/
https://pixabay.com/pl/users/bulent_photoart-8593735/
https://pixabay.com/pl/users/engin_akyurt-3656355/
https://pixabay.com/pl/users/foundry-923783/
https://pixabay.com/pl/users/haplessman-3970373/
https://pixabay.com/pl/users/konevi-6622462/
https://pixabay.com/pl/users/lylytreg-1526610/
https://pixabay.com/pl/users/mojpe-885231/
https://pixabay.com/pl/users/pokaifujiest-9984589/
https://pixabay.com/pl/users/rizelli-1798808/
https://pixabay.com/pl/users/smuldur-5589717/
https://pixabay.com/pl/users/sofdoug-12458847/
https://pixabay.com/pl/users/stocksnap-894430/
https://pixabay.com/pl/users/sulox32-3420329/
https://pixabay.com/pl/users/tedd-842490/

 

Zadaj pytanie

Filtrowanie