Uzbekistan dla koneserów. Perły na Szlaku Jedwabnym

 

Perły Uzbekistanu na Szlaku Jedwabnym

Zwiedzanie i wypoczynek

20.10 – 31.10.2024 (12 dni/10,5 noclegów)

Grupa 10-osobowa

 

Uzbekistan urzeka kolorami zabarwionymi egzotyką, zmiennością nieba nad pustynią i pradawnymi tradycjami Azji Centralnej kultywowanymi po dziś dzień. Zapraszamy w fantastyczną podróż Szlakiem Jedwabnym przez Uzbekistan.


Taszkent – Góry Tian Shan – Jezioro Charvak – Chiwa – Buchara – Gijduvon - Nurota - Pustynia Kyzył-kum – Jezioro Ajdar-kul - Samarkanda - Taszkent

 

Dlaczego warto:

 

 • Oferujemy butikowe hotele ***/**** usytuowane w zabytkowej części zwiedzanych miast
 • Proponujemy wyjazd na wypoczynek w góry Tian Shan i na pustynie Kyzył-Kum
 • Podczas wycieczek po kraju zapewniamy zarówno poznanie unikalnych zabytków jak i "zanurzenie się" w lokalny koloryt
 • Odwiedzamy ciekawe miejsca położone również z dala od typowych tras turystycznych
 • Program zwiedzania staramy się ułożyć w taki sposób, by nie był przeładowany oraz by w trakcie wycieczek nie było zbyt męczących przejazdów
 • Posiłki zamawiamy w restauracjach wyłącznie z kuchnią regionalną. Do posiłków zawsze zamawiamy deser, kawę/herbatę, napoje
 • W trakcie przejazdów w busie do dyspozycji woda mineralna gazowana lub niegazowana 

 

W programie:

 

Dzień 1 – 20 października (niedziela) – WARSZAWA – TASZKENT

Spotkanie na lotnisku Warszawa-Okęcie o godz. 23.00, wylot do Taszkentu o godz. 00.55, przylot do Taszkentu o godz. 07.55 (czasu uzbeckiego). Transfer do hotelu usytuowanego w centralnej części miasta, zakwaterowanie (pierwsza doba w hotelu obejmuje czas do godz. 13.00 w dniu 21.10), (1).

 

Dzień 2 – 21 października (poniedziałek) – TASZKENT

Późne śniadanie (szwedzki stół). W południe rozpoczynamy zwiedzanie Taszkentu – stolicy Uzbekistanu. Odwiedzimy stare miasto, kompleks Hast Imam, w którym znajdują się meczety, medresy, mauzolea uczonych i przywódców islamskich. W 2007 odtworzono stan Hast Imam z wieku XVI. Obecnie kompleks stanowi główne centrum religijne regionu. Przespacerujemy się po słynnym Czorsu przez wieki przyciągającym kupców podróżujących Wielkim Szlakiem Jedwabnym. Powitalna obiadokolacja o godz. 16.30/17.00 w czajchanie z tradycyjną kuchnią uzbecką. Powrót do hotelu, wypoczynek, nocleg (2).

 

Dzień 3 – 22 października (wtorek) – WYPOCZYNEK W KRAINIE MAJESTATYCZNYCH GÓR ZACHODNIEGO TIAN SHAN - CHIMGAN (3309 m n.p.m.) oraz nad JEZIOREM CHARVAK

Śniadanie. O godz. 09.30/10.00 wyjazd do Amirsoy (ok. 100 km), droga będzie przebiegała w malowniczej scenerii. Amirsoy – największy ośrodek narciarski w Uzbekistanie i najnowocześniejszy w Azji Środkowej. Został otwarty w 2019 r. w zachodnim Tian Shan, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wjazd do Amirsoy (2494 m n.p.m.) kolejką górską Express otwartą w 2022 r. Następnie przejazd na wypoczynek nad Jezioro Charvak (ok. 35 km) – zbiornik wodny oddzielający pasma górskie Ugam, Pskem i Chatkal. Zbiornik powstał poprzez wzniesienie kamiennej tamy o wysokości 168 m na rzece Chirchiq. Będziemy mieli okazję odbyć rejs łodzią po jeziorze Charvak, a następnie popływać i zrelaksować się w krystalicznie czystej wodzie jeziora.

 

W drodze powrotnej do Taszkentu zatrzymamy się w słynnej „Boczce” – miejscu będącym swego rodzaju mekką wycieczek gastronomicznych w Uzbekistanie, z licznymi restauracjami serwującymi dania kuchni narodowej oraz dania z ryb rzecznych. Obiadokolacja z rybką z górskich potoków o godz. 16.30. Powrót do Taszkentu (ok. 100 km), wypoczynek, nocleg (3).


Dzień 4 – 23 października (środa) – C.D. TASZKENT – LOT SAMOLOTEM DO URGENCZ – CHIWA

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu i c.d. zwiedzania Taszkentu z przewodnikiem. W tym dniu przespacerujemy się po nowej części miasta z nowoczesnymi budynkami użytku publicznego i pięknymi fontannami, odwiedzimy Memoriał poświęcony ofiarom trzęsienia ziemi w Taszkencie. Będziemy mieli możliwość złożyć kwiaty pod pomnikiem poświeconym pamięci Polaków w Uzbekistanie oraz wstąpimy do kościoła katolickiego (zwanego w Taszkencie polskim). Przejedziemy także metrem, zobaczymy dwie z najbardziej ciekawych stacji. Wycieczkę zakończymy na Placu Amira Temura. Obiadokolacja w lokalnej restauracji, a następnie transfer na lotnisko i wylot do miasta Urgencz o godz. 19.30. Przylot do Urgencz o godz. 21.20. Transfer do Chiwy (ok. 35 km), zakwaterowanie w hotelu w zabytkowym centrum Chiwy. Nocleg (4).

 

Dzień 5 – 24 października (czwartek) – CHIWA

Śniadanie. O godz. 10.00/10.30 rozpoczniemy zwiedzanie wyjątkowej „perełki” na Szlaku Jedwabnym – Chiwy. Według legendy miasto zostało założone przez syna Noego – Sema, stanowiło niegdyś antyczne centrum Chorezmu, oraz główny ośrodek handlowy w VI-VII w. w Azji Środkowej. Chiwa leży nad rzeką Amu-darią, w oazie, pomiędzy pustyniami Kyzył-kum i Kara-kum. W dziejach tego niezwykłego miasta pozostawili swój ślad wielcy uczeni starożytności tacy jak Al Chorezmi, który napisał w Chiwie prace z zakresu matematyki i algebry oraz Awicenna, który zaczął pisać tu Kanon Medycyny (podstawowy podręcznik dla lekarzy aż do XVII w.). W Chiwie Awicenna zaprzyjaźnił z Al Berunim – innym wielkim uczonym, który pozostawił dla potomnych swoje dzieło „Kanony Masciuda w astronomii i gwiazdach”. Zobaczymy w Chiwie tzw. wewnętrzne miasto otoczone potężnymi murami (UNESCO), zwiedzimy najważniejsze zabytki oraz skosztujemy dań kuchni Chorezmu, wieczorem weźmiemy udział w show z folklorem. Nocleg (5).

 

Dzień 6 – 25 października (piątek) – CHIWA – BUCHARA

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Buchary (480 km). Buchara położona w dolinie rzeki Zarafszan słynie z najcenniejszych zabytków architektury islamu, z wyrobów przemysłu jedwabniczego, bawełnianego oraz rzemiosła artystycznego (słynne dywany bucharskie). W trakcie podróży zatrzymamy się na postój w pustyni Kyzył-kum. Egzotyczne piaszczyste krajobrazy i świeże powietrze majestatycznej pustyni z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci. Po przybyciu do Buchary zakwaterowanie w hotelu, wieczorny spacer wąskimi uliczkami w starej części Buchary i kolacja w restauracji nad zbiornikiem wodnym. Wypoczynek, nocleg (6).

 

Dzień 7 – 26 października (sobota) - BUCHARA

Śniadanie. Zwiedzanie Buchary – miasta jak z opowieści Szeherezady rozpoczniemy od spaceru po jego historycznym centrum. Zobaczymy tu mauzolea, wspaniałe meczety, słynne karawanseraje, giełdy, szkoły koraniczne. Zabytkowe centrum miasta w 1993 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Program obejmuje także zwiedzanie twierdzy emira Buchary. Odwiedzimy również jeden z wyjątkowych sklepów z tkaninami i wyrobami z tradycyjnym uzbeckim haftem oraz biżuterią wykonywaną ręcznie według wzornictwa o wielowiekowej tradycji. Po południu zwiedzimy jedną z głównych atrakcji miasta - kompleks zabytkowych budowli Lab-i Hauz usytuowany wokół zbiornika wodnego, w którego skład wchodzą: Kokaldosh madrasasi, Nodirdevonbegi madrasasi i Nodirdevonbegi xonaqohi (XVI-XVII w.). Tu będziemy mogli napić się herbaty i posłuchać historii o bucharskich Żydach. Wieczorem będziemy gościć w rodzinie bucharskiej, gdzie weźmiemy udział w warsztatach, poznając tajemnice przyrządzania bucharskiego pilawu i zjemy pyszną kolacje. Powrót do hotelu, nocleg (7).


Dzień 8 – 27 października (niedziela) – BUCHARA – GIJDUVON – NUROTA - OBÓZ NA PUSTYNI

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Gijduvon (ok. 45 km), gdzie odwiedzimy Centrum ceramiki artystycznej. Znajduję się tutaj również szkoła kontynuująca wielowiekową tradycję wyrobu niezwykle pięknej i oryginalnej ceramiki o geometrycznych kształtach i intensywnych kolorach. Jest to jedyny zachowany do naszych dni ośrodek, w którym powstaje ceramika polichromowana, szkliwiona z zachowaniem metod z czasów starożytnych. Warsztaty ceramiki artystycznej.

 

Następnie przejazd do miasta Nurota (ok. 130 km), dokąd przybywają pielgrzymi z całego Uzbekistanu, by napić się wody ze świętego źródła Czaszma. Na południe od dzisiejszego miasta znajduje się jeden z najciekawszych zabytków rejonu – twierdza Nur założona przez Aleksandra Macedońskiego w roku 327 p.n.e. Po odwiedzeniu twierdzy udamy się na obiad z kuchnią domową do zaprzyjaźnionych gospodarzy, a potem wyruszymy w dalszą podróż (ok. 60 km) do miejsca naszego noclegu pośród dzikiej pustyni Kyzył-kum. Dzięki pobytowi w obozie w tym niezwykłym miejscu będziemy mogli wyobrazić siebie na skraju cywilizacji w okresie rozkwitu Wielkiego Jedwabnego Szlaku, którym podążali kupcy ze swoimi karawanami…

 

Po ulokowaniu się kolacja i słuchanie pieśni akyna przy ognisku. Akyn, to poeta, pieśniarz wykonujący tradycyjne utwory o charakterze lirycznym i epickim przy akompaniamencie ludowych instrumentów muzycznych. W Azji Środkowej się mówi, że na pustyni pod gwiaździstym niebem można odzyskać wewnętrzny spokój, a w ciszy nocy poczuć szept szczęścia… Nocleg w jurtach na pustyni (8).


Dzień 9 – 28 października (poniedziałek) – JEZIORO AJDAR-KUL – SAMARKANDA

Śniadanie. Przed śniadaniem możliwość podziwiania wschodzącego nad pustynią słońca. Po śniadaniu możliwość przejażdżki na wielbłądach :). Następnie wykwaterowanie z obozu i wyjazd nad Jezioro Ajdar-kul, wypoczynek i piknik na brzegu jeziora. Następnie przejazd do Samarkandy (ok. 280), po przybyciu kolacja w restauracji z kuchnią lokalną, zakwaterowanie w hotelu usytuowanym w zabytkowym centrum miasta, nocleg (9).

 

Dzień 10 – 29 października (wtorek) – SAMARKANDA

Śniadanie. Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie fascynującej Samarkandy. W programie: legendarny Plac Registan, medresy i meczety z okresu XIV-XVII w., słynne Mauzoleum Amira Temura znanego również jako Timur Tamerlan – wodza plemienia Barłasów, założyciela dynastii Timurydów, zdobywcy Azji Środkowej, Iraku, Iranu, Zakaukazia w XIV/XV w. Wstąpimy do meczetu Bibi-Khanym – jednego z najważniejszych zabytków Samarkandy i najwspanialszego meczetu w świecie islamu, zbudowanego ku czci żony Timura. Następnie wizyta na jednym z najsłynniejszych bazarów Azji Centralnej – Siab Bazaar. Obiadokolacja w miejscowej czajchanie. Wypoczynek, nocleg (10).


Dzień 11 – 30 października (środa) – SAMARKANDA - TASZKENT

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd na zwiedzanie okolic Samarkandy. Odwiedzimy nekropolie Szah-i-Zinda (XIV-XV w.) – jeden z najbardziej tajemniczych architektonicznych zabytków miasta. Mauzolea w odcieniach koloru niebieskiego zgrupowane są wzdłuż średniowiecznych uliczek, które po dziś dzień zachowały niepowtarzalny urok. Następnie udamy się do Obserwatorium Uług Bega – władcy z dynastii Timurydów (w 1409-1447 r.), sułtana, znanego przede wszystkim ze swojej działalności i patronatu w dziedzinie astronomii i matematyki. Zobaczymy także Mauzoleum proroka Daniela – miejsce pielgrzymek wyznawców trzech religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Następnie przejazd pociągiem do Taszkentu (310 km, linia dużych prędkości), po przybyciu do Taszkentu zakwaterowanie w hotelu i kolacja w Sim Sim - znanej taszkenckiej restauracji. Nocleg (11).

 

Dzień 12 – TASZKENT – WARSZAWA

Wczesne śniadanie (lub lunchbox na podróż). Wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko w Taszkencie. Na lotnisku powinniśmy być o godz. 08.15, wylot samolotu o godz. 10.15, przylot do Warszawy o godz. 13.00 (czasu polskiego). Wracamy do kraju pełni niezapomnianych wrażeń :).

 

 Koszt imprezy turystycznej:

Grupa 10-osobowa: 4552 zł + 1380 $ (część dewizowa)

 

Świadczenia biura zawierają: 

 • Bilet lotniczy w cenie 3422 zł na trasie Warszawa - Taszkent - Warszawa (Linie Lotnicze LOT, z bagażem podręcznym, walizką kabinową 8 kg o wymiarach 55 x 40 x 23 cm oraz z bagażem rejestrowanym 23 kg)
 • Transfery „z” lotnisk i „na” lotniska
 • Bilet lotniczy na trasie Taszkent – Urgencz (Uzbekistan Airways, bagaż rejestrowany 20 kg)
 • Transport koleją dużej prędkości z Samarkandy do Taszkentu
 • 10,5 noclegów w hotelach butikowych ***/**** w centralnej części zwiedzanych miast (4 noclegi w Taszkencie, 2 noclegi w Chiwie, 2 noclegi w Bucharze, 1 nocleg w obozie na pustyni, 2 noclegi w Samarkandzie)
 • 11 śniadań (w tym jedno śniadanie w formie Lunchbox)
 • 5 obiadokolacji, 2 obiady, piknik, 3 kolacje (zgodnie z programem)
 • Wodę mineralną w trakcie przejazdów (0,5l)
 • Realizacje programu turystycznego
 • Sprzęt audio
 • Ubezpieczenie KL 300 000 zł, od NNW 25 000 zł, OC 100 000 zł, Assistance 300 000 zł, bagaż podróżny 2000 zł, podróż samolotem 400 zł, Covid 19 i choroby przewlekłe (!) 300 000 zł (TU Europa KOMFORT)
 • Opiekę przedstawiciela biura
 • Składkę na TFG oraz TFP – 26 zł (obligatoryjnie)

 

Cena nie zawiera:

 • Pakietu lokalnych usług turystycznych ok. 585 $ (płatne na miejscu w Taszkencie). W pakiecie: usługa transportowa (bus, samochody prywatne/samochody terenowe/taxi) w trakcie zwiedzania Uzbekistanu, opłaty rezerwacyjne, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów - zamków, pałaców, muzeów, usługi przewodników muzealnych, przejazd metrem, wstęp na kolejkę górską Express, rejs łodzią po jeziorze, udział w dwóch warsztatach, folklor na pustyni, kolacja uroczysta z show oraz usługi uzbeckiego przewodnika podczas podróży po Uzbekistanie (tłumaczenie na język polski), zwyczajowe napiwki dla kierowców i obsługi.


Informacje dodatkowe:

 • Rata pierwsza jest płatna przy zapisie 3022 zł (ok. 30% kosztu imprezy, w tym przedpłata za bilet lotniczy, pozostała należność powinna być wniesiona najpóźniej 30 dni przed dniem rozpoczęcia wycieczki) 
 • Część dewizowa zawarta w cenie imprezy turystycznej płatna w biurze w dolarach lub w złotych wg NBP na dzień wpłaty/lub przelewem na konto biura w złotych zgodnie z Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa w imprezach BP Areatour (faktura biura)
 • Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej.

 


*Imprezę realizuje Biuro Podróży Areatour Andrzej Kołłątaj, ul. Piotrkowska 31 lok. 52 (w końcu podwórza, prawa oficyna, domofon 107), tel. 692 160 363/509 673 692 lub 42 630 80 00 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Dla ciekawskich historia w pigułce:

 

Taszkent – stolica Uzbekistanu, największe miasto Azji Środkowej (ok. 2 mln mieszkańców). W dniu 26 kwietnia 1966 r. Taszkent zadrżał od silnego trzęsienia ziemi, które zniszczyło prawie całe stare miasto. Przy odbudowie powstało zupełnie inne, nowe - modelowe radzieckie miasto z bardzo szerokimi alejami, parkami, fontannami, blokami mieszkalnymi i dużą liczbą placów. W dwa lata po trzęsieniu ziemi zostało otwarte metro, które wg zdania wielu osób je odwiedzających może mierzyć się z moskiewskim, a jego stację, marmurowe kolumny i żyrandole warte są obejrzenia same w sobie.

Uzbekistan dysponuje znaczącymi zasobami gazu i ropy naftowej, widocznym dowodem na to stała się budowa w Taszkencie pięknych obiektów powstałych już w czasach niezależności, tj. budynek Parlamentu, Biblioteka Narodowa, przypominająca bardziej pałac i wiele reprezentacyjnych gmachów w centrum miasta, jak również odrestaurowane lub odbudowane od podstaw zabytki XVI-XIX-wieczne.

 

Chiwa

Chiwa posiada ponad 1500-letnią historię. Przed najazdem Arabów w VII w., przez wiele stuleci stanowiła jedno z wielu miast - oaz bogatego państwa Chorezmu. Następnie była podbijana przez Turków Seldżuków, Czyngis-chana i Timura Tamerlana. Dopiero gdy w XVI w. miasto zdobyły plemiona uzbeckie, znaczenie Chiwy wzrosło. Od roku 1642 pełniła ona funkcję stolicy Chanatu Chiwy aż do 1920. Wojna Imperium Rosyjskiego z Chanatem Chiwańskim w 1873 r. spowodowała zagarnięcie ziem chanatu i ogłoszenie protektoratu rosyjskiego nad krajem. Warto zaznaczyć, że Chanat Chiwy nigdy nie dorównał wielkością
i władzą Bucharze, a w momencie zdobycia przez Rosjan był już osamotnionym reliktem, znanym przede wszystkim z rozwiniętego handlu niewolnikami.
Przekraczając bramę do Izan Kala – starówki Chiwy, jak by cofamy się w czasie… Nie trzeba wyobrażać sobie, jak to mogło wyglądać stulecia temu. Wędruje się tutaj wśród ciasnych uliczek zamkniętych
w wysokich murach starego miasta. Pierwsze wrażenie może być jednak mylne, ponieważ większość budynków wcale nie jest tak stara, jak się wydaje. Miasto powstało z najbardziej nietrwałego budulca, jaki istnieje – z wypalanej w słońcu gliny zmieszanej z ziemią, a tajemnica jego prawie antycznego wyglądu tkwi w tym, że budowniczowie i architekci przez wieki stawiali budowle w tym samym stylu, nie zwracając uwagi na obce trendy w architekturze.


Buchara

Piąte co do wielkości miasto Uzbekistanu, natomiast jego starówka jest tak gęsto zabudowana, że do wszystkich zabytków można dotrzeć na piechotę. Główny plac Buchary nosi nazwę Registan i stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji nie tylko miasta, lecz całej Azji Środkowej. Każda z medres
w kolorze błękitu usytuowanych na placu jest cudem samym w sobie. Wędrując po labiryncie bocznych uliczek otwierających się na place, nie można nasycić się atmosferą tego miasta… Budowle w Bucharze powstały z jasnobrązowej cegły, większość fasad jest nietynkowana i niezdobiona, tylko czasem „z tej kolorystycznej ascezy wyrwie się feeria barw szmaragdowych kopuł” błyszczących w jesiennym słońcu…
W wieku XI miasto było nazywane Świętą Bucharą i przez wieki pozostawało jednym z ważniejszych ośrodków islamu na świecie. Niestety z tego okresu przetrwało zaledwie kilka budowli, w 1220 r. pod murami miasta stanęła olbrzymia armia Czyngis-chana, Buchara musiała się poddać Mongołom. Dzisiejsza starówka pochodzi głownie z drugiego okresu świetności miasta, gdy w XVI w. władze w nim przejęły plemiona uzbeckie.

 

Samarkanda

W odległości niedługiej podróży szybką koleją z Taszkentu leży jedno z ważniejszych miast Jedwabnego Szlaku – Samarkanda. W samym słowie tym, jak piszę Erika Fatland: „pobrzmiewają romantyczne echa karawan wielbłądów z przyprawami z dalekich krajów, ręcznie tkanych jedwabnych dywanów, tonących w kurzu targów i błękitnych jak niebo kopuł”. W VII w. Samarkanda stanowiła stolicę Sogdiany*. Sogdyjczycy byli wyjątkowo zdolnymi kupcami, którzy przez stulecia kontrolowali handel pomiędzy Wschodem a Zachodem, zakładając swoje faktorie w całej Azji. Zajmowali się administrowaniem tras od Morza Czarnego aż po Cejlon (Sri Lankę). Na bazarze Siob i dzisiaj większość sprzedawców pochodzi w linii prostej od sogdyjskich kupców i można tu jeszcze wyczuć resztki klimatu Jedwabnego Szlaku. Najdrobniejszy towar należy tu omówić i wynegocjować jego cenę. Przypomina to „ceremonialny taniec”, podczas którego wszystko przebiega wg niepisanych, lecz ścisłych reguł. Władcą, który pozostawił w Samarkandzie najbardziej znaczący indywidualny ślad był Timur Tamerlan (Chromy). Timur przywrócił Samarkandzie jej dawną świetność budując imponujące obiekty religijne i użytku publicznego. Jednak to jego potomkowie, mający zmysł estetyczny uczynili z miasta tę legendarną piękność, którą oglądamy dzisiaj. Szczególny ślad odcisnął wnuk Tamerlana - Taragaj, znany bardziej jako Uług Beg, wielki astronom i matematyk. Po śmierci Uług Bega do władzy doszły dynastie uzbeckie i chociaż kontynuowały one wznoszenie wartościowych architektonicznie i pod kątem zdobnictwa budowli, to czasy intelektualnej świetności Samarkandy minęły. W czasach, kiedy Europa kierowała się ku oświeceniu, Azja Środkowa na odwrót zaczęła schodzić z tego kursu. W wieku XVI rolę tras transportowych przejęły oceany, także pomiędzy Europą i Azją.

 

*Sogdiana - kraina w Azji Środkowej leżąca nad rzeką Zarafszan, w starożytności zdobyta przez Aleksandra Wielkiego i wcielona do jego imperium, następnie w składzie państwa Greków Baktryjskich, Persów, Arabów.

*Informacja na podstawie opracowanych materiałów:
Burnaby F., Wyprawa do Chiwy, 2010, Chwała P., Obłoki Fergany, 2017, Fanland E., Sowietstany, 2014, Kłaczyński R., Sadowska E, Postradzieckie państwa Azji Centralnej, 2013, Włodek L., Wystarczy przejść przez rzekę, 2014

 

*Zdjęcia do strony autorstwa:

https://pixabay.com/pl/users/loggawiggler-15/
https://pixabay.com/pl/users/falco-81448/
https://pixabay.com/pl/users/iskenbay-15498809/
https://pixabay.com/pl/users/peggy_marco-1553824/
https://pixabay.com/pl/users/mtorrazzina-15507742/
https://pixabay.com/pl/users/gregmontani-1014946/
https://pixabay.com/pl/users/pexels-2286921/
https://pixabay.com/pl/users/eleonorsokolova-18301861/

 

Zadaj pytanie