Gruzja - W krainie malowniczej i gościnnej - Komfort Plus

W Krainie Malowniczej i Gościnnej

Zwiedzanie i wypoczynek

09.08 – 16.08.2024 (8 dni/7 noclegów)

Grupa kameralna 10-osobowa

 

Gruzja jest krajem starej i wysokiej kultury. Niegdyś, tworzeniu jej kultury sprzyjał fakt położenia na obszarze, na którym zazębiała się cywilizacja europejska i azjatycka. Zapraszamy Państwa do historycznych regionów Gruzji – Kartlii, Mccheta-Mtianetii (rejonu Kazbeckiego położonego u podnóży Wielkiego Kaukazu) oraz Kachetii - starożytnej Iberii, wspominanej w greckich i rzymskich źródłach historycznych – krainy niezwykle malowniczej i pociągającej. Zapraszamy serdecznie do Gruzji na imprezę turystyczną dla koneserów!

 

Tbilisi – Mtacminda – Mccheta – Tbiliskie Morze – Dżwari – Żinwali – Ananuri – Gudauri – Stepancminda (Kazbegi) – Gergeti – Dawid Garedża – Udabno – Bodbe – Signachi – Kisiskhevi – Tsinandali – Marani – Telawi – Ikalto – Tbilisi

 

Dlaczego warto:

 • Oferujemy sprawdzony przez nas hotel **** usytuowany w sercu zabytkowego centrum Tbilisi a przy tym w spokojnym miejscu
 • W trakcie wycieczki objazdowej po Gruzji staramy się wygospodarować czas na wypoczynek. Oferujemy 2-dniowy pobyt wśród winnic w butikowym hotelu z basenem z widokiem na Dolinę Alazani
 • Podczas naszych wypraw zapewniamy turystom zarówno poznanie unikalnych zabytków, obcowanie z przyrodą, jak i "zanurzenie się" w lokalny koloryt w postaci smaków, zwyczajów i obrzędowości. Z naszym przewodnikiem docieramy również do miejsc położonych poza utartymi szlakami turystycznymi
 • Dbamy o to, by program nie był przeładowany oraz by w trakcie wycieczki nie było zbyt długich i męczących przejazdów
 • Nie zwiedzamy w pośpiechu, lecz w taki sposób, by móc poczuć magię niezwykłych miejsc
 • Dużą uwagę przywiązujemy do różnorodności serwowanych dań w restauracjach z kuchnią regionalną. Do obiadokolacji o godz. 16.00/ew. 16.30 zawsze zamawiamy napoje, kawę/herbatę, deser
 • W trakcie przejazdów w busie do dyspozycji woda mineralna gazowana lub niegazowana 

 

W programie:

 

1 dzień – 9 sierpnia (piątek) – WARSZAWA – TBILISI

Spotkanie na lotnisku Warszawa-Okęcie o godz. 08.30. Wylot do Tbilisi o godz. 10.30. Przylot do Tbilisi o godz. 16.10 (czasu gruzińskiego, dwie godziny do przodu względem czasu polskiego). Transfer z lotniska do hotelu **** w centrum Tbilisi. Po zameldowaniu chwila na wypoczynek i spacer aleją Szota Rustaweli, która łączy Plac Wolności z Placem Rewolucji Róż. Zobaczymy tu wiele pięknych budowli, m.in. Muzeum Narodowe, Teatr Opery, Teatr Akademicki, kościół św. Jerzego, Filharmonię. Obiadokolacja w restauracji w centrum miasta. Powrót do hotelu, nocleg (1).

 

2 dzień – 10 sierpnia (sobota) – TBILISI – MTACMINDA

Śniadanie 9.00 – 10.00. Spotkanie z przewodnikiem. Rozpoczynamy zwiedzanie Tbilisi – miasta wielu kultur, religii i narodów, słynącego z niepowtarzalnej atmosfery pięknych uliczek i tajemniczych zaułków. Na Starym Mieście zobaczymy cerkwie gruzińskie, kościoły katolickie, synagogę i meczet. Najstarsze świątynie miasta to: cerkiew Metechi z XIII w. (tuż obok cerkwi, która malowniczo wznosi się na skalistym urwisku nad wodami Mtkwari usytuowany jest pomnik założyciela miasta - króla Wachtanga Gorgasali), sobory Sioni i Anczischati (VI–VII w.). W półmroku świątyń ujrzymy niezwykły krzyż św. Nino, ramiona którego opadają ku ziemi. Według legendy został on przez świętą zrobiony z gałęzi winogron. Z postacią św. Nino wiąże się wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemiach Starożytnej Gruzji w roku 324. Następnie odwiedzimy Mtacminda – świętą górę, z której będziemy mogli podziwiać panoramę Tbilisi i gdzie będzie czekał na nas słodki poczęstunek :). Na Mtacminda wjedziemy zabytkowym funikularem. W godzinach popołudniowych przespacerujemy się zabytkową ulicą Szarden.

 

Wieczorem zaprosimy Państwa na uroczystą kolację z winem i muzyką na żywo do restauracji na Starym Mieście w Tbilisi. Powrót do hotelu na nocleg (2).

 

3 dzień – 11 sierpnia (niedziela) – MCCHETA – MORZE TBILISKIE

Śniadanie 9.00 – 10.00. W tym dniu odwiedzimy starożytną stolicę Gruzji Mccheta - miasto w całości wpisane na listę UNESCO. Mccheta mieści się w Kartlii Środkowej. Obecnie miasto wyciągnęło się wąskim pasmem wzdłuż brzegów Mtkwari i Aragwi i prawie ze wszystkich stron jest otoczone górami. Dawniej należały do niego rozrzucone po okolicznych zboczach i wąwozach fortyfikacje i osiedla, które tworzyły razem z miastem stołeczne centrum dość dużego państwa. Okres rozkwitu Mccheta rozpoczął się w ostatnich stuleciach poprzedzających naszą erę, a zakończył się na początku IV w. po przeniesieniu stolicy państwa do Tbilisi. Mccheta jednak ciągle pozostawała ośrodkiem regionalnym i wzniesiono tu jeszcze kilka cerkwi i soborów. Zwiedzimy okazałą katedrę Sweti Cchoweli z XI w. z grobami władców Gruzji, która zachwyca bogactwem fresków oraz zobaczymy klasztor Samtawrski. Czas wolny na zakupy na ryneczku z rękodziełem, przyprawami i czurczchelą. Obiadokolacja w restauracji z kuchnią lokalną w Mccheta.

 

W drodze powrotnej do Tbilisi zatrzymamy się przy Tbiliskim „morzu” oraz zwiedzimy monumentalny kompleks stworzony przez jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy współczesności – Zuraba Tsereteli (jego prace zdobią wiele miast świata). Kompleks odwiedza niewielu gości z zagranicy, a jest to obiekt o niezwykłym przekazie semantycznym na temat historii Państwa Gruzińskiego, zawartym w rzeźbach. Kunszt rzeźbiarski i imponujące wymiary rzeźb są warte uwagi i poświecenia czasu. Powrót do Tbilisi, wypoczynek, nocleg (3).

 

4 dzień – 12 sierpnia (poniedziałek) – DŻWARI – ŻINWALI – ANANURI – SIONI – GUDAURI STEPANCMINDA (KAZBEGI)

Śniadanie 7.30 – 8.30. Wyjazd na wycieczkę do rejonu Kazbeckiego (ok. 160 km). Tuż za Tbilisi wjeżdżamy na Gruzińską Drogę Wojenną. Szlak biegnący dzisiejszą drogą asfaltową był znany już od czasów starożytności. Od zarania dziejów rozmaite ludy i najeźdźcy przechodzili tędy przez Kaukaz. W czasach gruzińskiej monarchii wzdłuż Drogi Wojennej wzniesiono wiele fortyfikacji i wież strażniczych, których część dotrwała do dziś. Zobaczymy stożkowe wzgórze, na szczycie którego stoi klasztor Dżwari (VI–VII w.). Zwiedzimy ten niezwykły obiekt, który posłużył jako wzór przy budowie wielu innych świątyń wczesnego średniowiecza. U zbiegu Aragwi i Pszawskiej Aragwi leży osiedle Żinwali. Droga biegnie przez malowniczy przełom, który prowadzi do Żinwalskiego zbiornika wodnego. Dalej jest położona wieś Ananuri, nad którą wznoszą się groźne bastiony średniowiecznego zamku (zwiedzanie Ananuri). Po drodze ujrzymy Przełęcz Krzyżową (koło Sioni), najwyższy punkt na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Zatrzymamy się w Gudauri – gruzińskim kurorcie narciarskim leżącym w regionie Mccheta-Mtianetia.

 

Następnie udamy się do Stepancminda (Kazbegi) – miasteczka z którego roztacza się wspaniały widok na pokryty wiecznym śniegiem Kazbek (Mkinwareweri). Ten gigant jest jednym z pięciotysięczników Kaukazu (5047 m n.p.m.). Z miasteczka widać sylwetkę starej cerkwi i dzwonnicy. Jest to Cminda Sameba w Gergeti. Zespół architektoniczny wzniesiono w XIV w. W górskiej części Gruzji taka skomplikowana i monumentalna budowla jest unikalna. Monastyr w Gergeti zwiedzimy wjeżdżając na wzgórze jeepami. Obiadokolacja z kuchnią regionalną w restauracji lub piknik nad rzeką. Powrót do Tbilisi na nocleg (4).

 

5 dzień – 13 sierpnia (wtorek) – DAWID GAREDŻA – UDABNO – BODBE – SIGNACHI –KISISKHEVI

Śniadanie 8.00 – 8.45. O godz. 9.00 wymeldowanie z hotelu. Wyjazd do Kachetii – ojczyzny win i skarbów kultury – regionu położonego w niezwykle malowniczej kotlinie pomiędzy pasmami Wielkiego Kaukazu a Górami Gomborskimi, na przedgórzach których rozciągają się winnice. W programie wycieczka po przedsiębiorstwie produkującym wina oraz degustacja. Przejazd do Dawid Garedża (ok. 100 km). Wyruszamy w podróż do niezwykłego miejsca budzącego zachwyt, gdzie w VI w. Dawid z Garedży wraz ze swym uczniem Dodo rozpoczął pracę nad podziemnym monastyrem w Zewnętrznej Kachetii usytuowanym na terenie półpustynnym. Po zwiedzeniu zatrzymamy się na lunch w Udabno, gdzie czeka nas spotkanie z akcentem polskim :).

 

Następnie odwiedzimy Bodbe (110 km) – siedzibę biskupów kachijskich oraz miejsce spoczynku św. Nino. Klasztor został zbudowany w IX w. Obecnie jest jednym z głównych miejsc pielgrzymek w Gruzji. Monastyr jest pięknie położony wśród cyprysów na stromym zboczu w Dolinie Alazani.

 

Po zwiedzeniu przejazd do znajdującego się w pobliżu miasta zakochanych – Signachi. Miasteczko wydaje się być pocięte na kawałki, których nie można zebrać. Cała ta skomplikowana kombinacja jest zamknięta w wielkim trójkącie twierdzy. W Signachi znajduje się Muzeum Narodowe, w którym m.in. można obejrzeć obrazy słynnego malarza-prymitywisty – Niko Pirosmani. Zwiedzanie muzeum. Z tarasu muzeum otwiera się przepiękna panorama na Dolinę Alazani. Następnie przejazd do Kisiskhevi (ok. 70 km). Kolacja z kuchnią kachijską, zakwaterowanie w hotelu, nocleg (5).

 

6 dzień – 14 sierpnia (środa) – TSINANDALI – MARANI – SUPRA GRUZIŃSKA Z FOLKLOREM

Śniadanie. W rejonie Kisiskhevi zatrzymamy się na pobyt u gościnnych gospodarzy w kameralnym hotelu z basenem usytuowanym wśród winnic. Wypoczynek przy basenie. W godzinach popołudniowych udamy się do Tsinandali (ok. 15 km), do rezydencji księcia Ilii Czawczawadze – poety, dramaturga, myśliciela, jednego z najwybitniejszych działaczy narodowych Gruzji w XIX, na początku XX wieku. Jak podkreśla V. Occheli, wyjątkowo znaczącym pozostaje wkład pisarza w rozwój polsko-gruzińskich relacji literackich, sięgających korzeniami w głąb historii. W Tsinandali znajduję się jedno ze słynnych przedsiębiorstw produkujących wina o tej samej nazwie z XIX wieku.

 

Następnie odwiedzimy Marani (ok. 60 km) – przedsiębiorstwo posiadające duże winnice i od wieków wytwarzające wina tradycyjną metodą gruzińską polegającą na wykorzystywaniu glinianych naczyń Ovevri zakopywanych w ziemi. Następnie w programie warsztaty przyrządzania chleba gruzińskiego oraz churczchełły – smakołyku kachijskiego. Po udziale w warsztatach zaprosimy Państwa na Suprę gruzińską z programem folklorystycznym. Będziemy mieli możliwość nie tylko skosztować wspaniałych potraw, posłuchać pieśni, ale też zabawić się. Powrót do hotelu, wypoczynek, nocleg (6).


7 dzień – 15 sierpnia (czwartek) – TELAWI – IKALTO – TBILISI

Śniadanie 8.30 – 9.30. Do godz. 11-ej wypoczynek na basenie, następnie wymeldowanie z hotelu i o godz. 11.30 wyjazd do Telawi (10 km) - miasta wspominanego przez Ptolemeusza w II w. n.e., byłej stolicy Królestwa Kachetii. Telawi jest jedynym miastem w Gruzji, w którym zachowały się cztery zabytkowe fortyfikacje z różnych okresów historycznych. Z tego powodu jest uważane za najbardziej „średniowieczne” miasto w kraju. Zwiedzimy wewnątrz twierdzę o nazwie Batonis-tsikhe, co w tłumaczeniu oznacza „twierdza pana”, stanowiącą niegdyś jedną z głównych rezydencji królów Kachetii (XVII-XVIII w.). Na przestrzeni wieków przez miasto przebiegał Szlak Jedwabny. Po zwiedzeniu przejazd na rynek w Telawi, których już tak niewiele zachowało się we współczesnym świecie, na którym pachnie świeżymi owocami, warzywami i wspaniałymi przyprawami.

 

W pobliżu Telawi znajduje się Ikalto, gdzie na przełomie VIII-IX w. została założona akademia, w której zgodnie z przekazem studiował m.in. Szota Rustaweli – autor słynnego eposu „Rycerz w tygrysiej skórze”. Po zwiedzeniu przejazd do Tbilisi (ok. 110 km). Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja z winem na Starym Mieście. Spacer po nocnym Tbilisi, nocleg (7).

 

8 dzień – 16 sierpnia (piątek) – REJS STATKIEM – TBILISI – WARSZAWA

Śniadanie 8.30 – 9.30. Wymeldowanie z hotelu o godz. 10-ej, następnie rejs statkiem po Mtkwari. Lunch nad rzeką. Transfer na lotnisko. Na lotnisku powinniśmy być o godz. 15.10, wylot samolotu o godz. 17.10, o godz. 19.05 przylot do Warszawy. Wracamy do kraju pełni niezapomnianych wrażeń :).

 

Koszt imprezy turystycznej:

Grupa 10-osobowa: 1520 zł + 550 $ (część dewizowa) + bilet na samolot

 

Świadczenia biura zawierają:

 • Transfery „z” i „na” lotnisko w Tbilisi
 • 7 noclegów w hotelach **** w centrum Tbilisi (5) i w Kisiskhevi z basenem (2)
 • 7 śniadań w formie bufetu szwedzkiego
 • 2 lunch + 4 obiadokolacje (wg programu)
 • Transport podczas podróży po Gruzji
 • Wodę mineralną w trakcie przejazdów busem (0,3l)
 • Realizacje programu turystycznego
 • Sprzęt audio
 • Ubezpieczenie KL 300 000 zł, od NNW 25 000 zł, OC 100 000 zł, Assistance 300 000 zł, bagaż podróżny 2000 zł, podróż samolotem 400 zł, Covid 19 i choroby przewlekłe (!) 300 000 zł (TU Europa)
 • Opiekę na terenie Gruzji
 • Składkę na TFG oraz TFP – 26 zł (obligatoryjnie) 

 

Cena nie zawiera:

 • Biletu na samolot (Linie Lotnicze LOT), orientacyjny koszt od ok. 1950 zł (z bagażem podręcznym oraz walizką kabinową 8 kg o wymiarach 55 x 40 x 23 cm) do 2250 zł (z bagażem podręcznym, walizką kabinową 8 kg oraz bagażem rejestrowanym 23 kg).
 • Pakietu lokalnych usług turystycznych ok. 260 $ (płatne na miejscu w Tbilisi). W pakiecie: opłaty rezerwacyjne, wstępy do zwiedzanych obiektów, usługi przewodników muzealnych, funikular, poczęstunek na Mtacminda, degustacja wina, jeepy, udział w 2 warsztatach kulinarnych, 2 kolacje uroczyste z winem, muzyką na żywo i programem folklorystycznym, rejs statkiem, usługi przewodnika na całej trasie zwiedzania z językiem polskim, ect. W Tbilisi w ramach czasu wolnego osoby chętne zaprosimy do słynnych łaźni siarkowych, które mają wielowiekową tradycję. Temperatura wody może dochodzić nawet do 37 st. C.

 

Informację dodatkowe:

 • Rata pierwsza jest płatna przy zapisie zł 1115 zł (ok. 30% kosztu imprezy), pozostała należność powinna być wniesiona najpóźniej 30 dni przed dniem rozpoczęcia wycieczki
 • Część dewizowa zawarta w cenie imprezy turystycznej płatna w biurze w dolarach lub w złotych wg NBP na dzień wpłaty/lub przelewem na konto biura w złotych zgodnie z Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa w imprezach BP Areatour (faktura biura)
 • Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej
 • Ceny biletów lotniczych mogą się różnić w zależności od dnia zakupu. Bilety mogą byś zakupione tak samodzielnie, jak i przez biuro. Ostateczną cenę biletów potwierdzamy po założeniu imiennej rezerwacji lotu. Pary zwykle wybierają następujący wariant: jeden bilet z walizką kabinową, a jeden z walizką kabinową + z bagażem rejestrowanym. Możemy zorganizować przeloty z innych miast niż Warszawa. Nie pobieramy żadnej prowizji za zakup biletów. 

 


*Imprezę realizuje Biuro Podróży Areatour Andrzej Kołłątaj, ul. Piotrkowska 31 lok. 52 (w końcu podwórza, prawa oficyna, domofon 107), tel. 692 160 363/509 673 692 lub 42 630 80 00 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

* Zdjęcia aurorstwa lub właśność Iriny Pirożak-Dziuk

 

Czas trwania wycieczki 8-dniowa
Zadaj pytanie