Białe Noce 2024 nad Zatoką Fińską

 Białe Noce 2024

Zwiedzanie + relax

12.07 - 16.07.2024 (5 dni/4 noclegi)

Grupa 15-osobowa

 

Estonia – Tallin i Virumaa Zachodnia + rejs promem do Helsinek

 

Tallinn to prawdziwa perełka nad Bałtykiem, miasto z kategorii tych, do których chce się znów i znów powracać. Najlepszym sposobem by poznać miasto i poczuć jego ducha jest spacer po tajemniczych zakątkach, które skrywają wielowiekową historię. Odnajdziemy tu wiele pięknych zabytków, pochodzących z różnych epok i zaprojektowanych w różnych stylach architektonicznych, odwiedzimy restauracje z dawnych czasów, które po dziś dzień goszczą nie tylko mieszkańców, lecz również turystów.

Tallin posiada dziewiczą linie brzegową, może poszczycić się także wieloma ogrodami, parkami i tarasami widokowymi, z których można zobaczyć panoramę miasta, urocze dziedzińce i uliczki Starego Miasta z dachami pokrytymi czerwoną dachówką oraz zaciszne zakątki Zatoki Tallińskiej znajdującej się w południowej części Zatoki Fińskiej. Zatoka położona jest pomiędzy dwoma półwyspami: Kakumae i Viimsi.

Zapraszamy do Tallina w okresie Białych nocy, kiedy  słońce chowa się za horyzont tylko na dwie-trzy godziny w ciągu doby J oraz do odwiedzenia miejsc położonych w Virumaa Zachodniej, by móc nacieszyć wzrok pięknymi widokami, zrelaksować się popijając południową kawę w historycznej kawiarence i poznać bliżej to niezwykle europejskie miasto.

 

Dla osób chętnych proponujemy wycieczkę do Helsinek – stolicy Finlandii.

 

Tallin - Lahemaa - Kasmu - Rakvere - Palmse – Lennusadam - Tallin 

Dlaczego warto:

 

 • Oferujemy hotel **** SPA usytuowany w sercu historycznego centrum Tallina
 • Podczas naszych wypraw zapewniamy turystom zarówno poznanie unikalnych zabytków, obcowanie z przyrodą, jak i "zanurzenie się" w lokalny koloryt w postaci smaków i zwyczajów
 • Dbamy o to, by program nie był przeładowany, nie zwiedzamy w pośpiechu, lecz w taki sposób, by móc poczuć magię niezwykłych miejsc
 • Z naszym przewodnikiem docieramy do miejsc mało znanych w Polsce i położonych poza utartymi szlakami turystycznymi
 • Dużą uwagę przywiązujemy do różnorodności serwowanych dań w restauracjach z kuchnią lokalną. Do obiadokolacji o godz. 16.00/ew. 16.30 zawsze zamawiamy napoje, kawę/herbatę
 • W busie podczas przejazdów do dyspozycji woda mineralna gazowana lub niegazowana

 

1 dzień – 12 lipca (piątek) – WARSZAWA/WROCŁAW/GDAŃSK – TALLIN

Spotkanie na lotnisku 2 godziny przed planowanym wylotem samolotu, lot bezpośredni – Linie Lotnicze LOT (wyloty z Warszawy o godz. 11.00 lub 15.10). Po przybyciu do stolicy Estonii Tallina transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu, chwila na wypoczynek i w późnych godzinach popołudniowych spotkanie z przewodnikiem z językiem polskim. Zaprosimy Państwa na zwiedzanie przepięknej Tallińskiej Starówki. W programie Górne miasto, a w nim m.in.: Zamek, Estoński Prawosławny Sobór, Episkopalna Katedra Luterańska, ogród duńskiego króla, baszty „Kiek in de Kök” i „Neitsi Torn”, uliczki długa nóżka „PikkJalg” i krótka nóżka „Lühikejalg”, mury obronne oddzielające Górne i Dolne miasto. W Dolnym mieście zobaczymy: kościół św. Mikołaja, Plac Ratuszowy, kamieniczki Wielkiej Gildii, Kanuta, Bractwa Czarnogłowych, Muzeum Marcepanu i wiele innych ciekawych obiektów. Warto zaznaczyć, że cała Starówka Tallina została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W trakcie lub po zwiedzaniu obiadokolacja w restauracji na Starym Mieście. Powrót do hotelu, nocleg (1).

 

2 dzień – 13 lipca (sobota) – C.D. TALLIN I OKOLICE (OBJAZDÓWKA) – LENNUSADAM – IMPREZA Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Śniadanie (szwedzki stół). Po śniadaniu zaprosimy Państwa na wycieczkę objazdową po Tallinie i okolicy, podczas której odwiedzimy m.in. Park Kadriorg z rezydencją cara Piotra I Wielkiego, Pole Pieśni z amfiteatrem - miejsce słynnej „śpiewającej rewolucji”, zobaczymy rezydencje Prezydenta Estonii, domek Piotra I, miasteczko olimpijskie Pirita, gdzie w roku 1980 odbywały się regaty. Z Pirita otwiera się przepiękna panorama na zatokę, plażę, jak również na same Stare Miasto.

Po objazdówce osoby chętne będą mogły zwiedzić imponujące i najnowocześniejsze muzeum morskie w Europie - Lennusadam. W opinii odwiedzających jest to obiekt fantastyczny, stanowiący super atrakcję i mimo że nie wszyscy są wielkimi fanami morza oraz morskich jednostek, to jednak absolutnie wszyscy bawią się świetnie i czas leci w sposób niezauważalny. Na zwiedzanie muzeum trzeba przeznaczyć min. 3/3,5 godz. Muzeum jest bardzo duże, podzielone na 3 części - powietrzną, wodną i podwodną, m.in. można obejrzeć łódź podwodną w środku, jest też dużo interaktywnych eksponatów. Na zewnątrz znajduje się na przykład statek wojenny floty USA oraz jeden z ciekawszych obiektów - lodołamacz. Muzeum daje możliwość zobaczyć, jak wygląda życie na statku.

W godzinach wieczornych wyjście na kolację oraz zabawę do restauracji Beer Hose. W Beer Hose mają miedziane kadzie i sami ważą świeże niepasteryzowane piwo, od godz. 20-ej grają żywą muzykę, więc będziemy mogli potańczyć. Powrót do hotelu na nocleg (2).

 

3 dzień – 14 lipca (niedziela) – WYCIECZKA VIRUMAA ZACHODNIA: PARK NARODOWY LAHEMAA – PALMSE – KASMU – RAKVERE

Śniadanie (szwedzki stół). Po śniadaniu wyjazd z przewodnikiem na całodzienną wycieczkę (trasa przejazdu w tym dniu ok. 250 km). Najpierw odwiedzimy Park Narodowy Lahemaa – co w tłumaczeniu oznacza „krainę zatok”, gdzie natura wspaniale ukształtowała wybrzeże, na którym cztery skaliste cyple oddzielają duże zatoki Kolga, Hara, Eru i Kasmu. Do Lahemaa o powierzchni ponad 700 km należą niemal dziewicze lasy iglaste i liściaste, torfowiska, bagna oraz piaszczyste nadbrzeżne niziny. Dalej od brzegu morza dominują jeziora, sosnowe lasy i wodospady. Ten liczący około 10 tysięcy lat niezwykły ekosystem obfituje w rośliny kwitnące wiosną i wczesnym latem.

Następnie odwiedzimy urokliwą miejscowość Kasmu, położoną na samym krańcu półwyspu rozdzielającego dwie spokojne zatoki. Okres swego największego rozkwitu Kasmu przeżywała w XIX wieku, kiedy była rajem dla przemytników soli (obłożonej wtedy ogromnymi podatkami). Kolejny raz los uśmiechnął się do Kasmu w latach 20-tych XX wieku. Mieszkańcy trudnili się wówczas szmuglowaniem wódki do Finlandii, gdzie panowała prohibicja. Podobnie jak w innych nadmorskich miejscowościach, dość trudne czasy trwały aż do czasu odzyskania przez Estonię niepodległości. Dziś Kasmu staje się bardzo popularne wśród dobrze sytuowanych Estończyków, którzy kupują i odnawiają zabytkowe domy należące niegdyś do żeglarzy.

W samym sercu Parku Narodowego Lahemaa zobaczymy najbardziej malowniczą rezydencję arystokratyczną w północnej Estonii, należącą niegdyś do wschodnioniemieckiego rodu von der Pahlen. Rodzina von der Pahlen część fortuny zbiła na produkcji wódki. W dawnej gorzelni dziś mieszczą się komfortowy hotel i elegancka restauracja, a w samym pałacu, który odwiedzimy, po restauracji odtworzono wnętrza z czasów, gdy w XVIII/XIX wieku mieszkali w nim przedstawicieli rodziny von der Pahlen.

W Virumaa Zachodniej odwiedzimy miejscowość Rakvere, w której odnajdziemy wątki polskie. Zobaczymy tu pozostałości zamku zniszczonego przez wojska polskie dowodzone przez Jana Karola Chodkiewicza 5 marca 1603 roku. W twierdzy serwują wyśmienite dania (zachwalane przez naszego przewodnika J), które będziemy mogli skosztować podczas obiadokolacji. Rakvere jest także miejscem urodzin Stanisława Herbsta. W podróży powrotnej do Tallina zatrzymamy się na postój, by zobaczyć piękny Wodospad Jagala w Hrabstwie Harju. Wypoczynek, nocleg (3).

P.S. Jeżeli w ogóle będziemy spać… :)

 

4 dzień – 15 lipca – TALLIN - HELSINKI

Śniadanie (szwedzki stół). Po śniadaniu samodzielne eksplorowanie Tallina, lub wyjazd do portu i rejs promem (2,5 godz.) do stolicy Finlandii - Helsinek.

Helsinki to nowoczesne miasto położone nad brzegiem Zatoki Fińskiej, które zostało zbudowane na wzór Petersburga po pożarze, który zniszczył 1/3 historycznego centrum. W rezultacie stolica Finlandii otrzymała neoklasyczne centrum z szerokimi, pięknymi ulicami i bulwarami. Helsinki to miasto z zadatkami metropolii, które wciąż zachowuje swój prowincjonalny charakter i wyważony rytm życia. W programie zwiedzania Plac Senacki, na którym zobaczymy pomnik Aleksandra II - cara, za panowania którego Finlandia zyskała dużą część autonomii, będziemy mogli wstąpić do Katedry w Helsinkach, ufundowanej przez cara Mikołaja I, na placu zobaczymy również budynek najstarszego uniwersytetu Finlandii, bibliotekę oraz kwaterę premiera. Nieopodal placu znajduje Sobór Uspieński (Zaśnięcia Matki Bożej), który swoją architekturą nawiązuje do stylu bizantyńskiego. Wstąpimy do świątyni, by móc podziwiać jej piękno wewnątrz.

Następnie przespacerujemy się deptakiem zwanym Espą (Esplanadi), najbardziej znaną i elegancką ulicą stolicy kraju. W portowej części miasta odwiedziny Plac Targowy powstały w roku 1889. Wstąpimy do Starej Hali Targowej Vanha Kauppahalli - głównego pasażu handlowego. Możemy tutaj zakupić i skosztować lokalnych przysmaków, jak również świeżych owoców, ryb, owoców morza, a nawet popróbować mięsa z renifera lub niedźwiedzia :). Do ciekawostek, o których nie sposób nie wspomnieć, należy to, że National Geographic, na swojej liście dziesięciu rynków żywności, które warto zobaczyć na całym świecie, umieścił właśnie Plac Targowy Vanha Kauppahalli. Chyba trudno byłoby o większe wyróżnienie.
Po zwiedzeniu i czasie wolnym powrót do portu i wypłynięcie w rejs do Tallina. Późnym wieczorem będziemy mogli się przekonać, jak piękne są białe noce nad Zatoką Fińską. Powrót do hotelu późną nocą.

 

 

5 dzień – TALLIN – WARSZAWA/WROCŁAW/GDAŃSK

Śniadanie (szwedzki stół). Po śniadaniu chwila na wypoczynek, ew. spacer/zakupy. Wymeldowanie się z hotelu i transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy (o godz. 14.20/lub 18.30).

 

Koszt imprezy turystycznej:

Grupa 15-osobowa: 2295 zł + koszt biletu na samolot

 

Świadczenia biura zawierają:

 • Transfery „z” i „na” lotnisko w Tallinie
 • 4 noclegi w hotelu **** SPA w historycznej części miasta
 • 4 śniadania w formie bufetu szwedzkiego
 • 3 obiadokolacje z napojami wg programu w zabytkowych restauracjach z kuchnią lokalną (w tym jedną z muzyką na żywo)
 • Wodę mineralną podczas przejazdów (0,3l)
 • Realizację programu turystycznego
 • Sprzęt audio
 • Ubezpieczenie KL (w tym Covid oraz choroby przewlekłe (!)) 300 000 zł, od NNW 25 000 zł, OC 100 000 zł, bagaż 2000 zł, podróż samolotem 400 zł (Comfort, TU Europa)
 • Opiekę na terenie Estonii
 • TFP i TFG – 20 zł (obligatoryjnie)

 

Cena nie zawiera:

 • Biletu na samolot – orientacyjnie na dzień 21.02.24 od 935 zł (Linie Lotnicze LOT, z bagażem podręcznym oraz walizką kabinową 8 kg o wymiarach 55 x 40 x 23 cm)
 • Pakietu lokalnych usług turystycznych: transportu w trakcie podróży po Estonii, biletów wstępów do zwiedzanych obiektów oraz parku narodowego, usług przewodnika po Estonii z językiem polskim, przewodników w pałacu i zamku (tłumaczenie na język polski) – ok. 120 euro płatne na miejscu w Tallinie
 • Wycieczki fakultatywnej z przewodnikiem do Helsinek promem ok. 100 euro

 

Informacje dodatkowe:

 • Rata pierwsza płatna przy zapisie – 690 zł (ok. 30% kosztu imprezy), pozostała należność powinna być wniesiona najpóźniej 30 dni przed dniem rozpoczęcia wycieczki
 • Wstęp dla osób chętnych do Muzeum Morskiego Lennusadam – 15 euro.
 • Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej
 • Ceny biletów lotniczych mogą się różnić w zależności od dnia zakupu. Bilety mogą byś zakupione tak samodzielnie, jak i przez biuro. Ostateczną cenę biletów potwierdzamy po założeniu imiennej rezerwacji lotu. Możemy zorganizować przeloty z innych miast niż Warszawa. Nie pobieramy żadnej prowizji za zakup biletów

 

*Imprezę realizuje Biuro Podróży Areatour. Zapisy: Łódź, ul. Piotrkowska 31 lok. 52 (w końcu podwórza, prawa oficyna, domofon 107), Tel. 692 160 363/509 673 692 lub 42 630 80 00 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

*Zdjęcia własność Iriny Pirożak-Dziuk oraz autorstwa:

https://pixabay.com/pl/users/veverkolog-11252911/
https://pixabay.com/pl/users/makalu-680451/
https://pixabay.com/pl/users/tap5a-12431592/
https://pixabay.com/pl/users/kostiolavi-4202234/

 

 

Zadaj pytanie

Filtrowanie